2 Změny ve vládě

S Ťokem končí i Nováková. Premiér už mě informoval, oznámila ministryně

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Dnešní den je velmi významný v obměně v kabinetu Andreje Babiše. Premiér jednal s prezidentem Milošem Zemanem o dvou návrzích na změnu ministrů. Už od pondělí je jistá výměna ministra dopravy Dana Ťoka, kterého už dále nemohli strpět vládní podporovatelé z KSČM ani část sociálních demokratů a o němž prezident včera prohlásil, že jeho demisi s lítostí přijme. Ve středu pak oznámila svůj konec i ministryně průmyslu Marta Nováková. Naopak ministři za sociální demokracii mohou být v klidu, komunisté už na výměnu ministra zahraničí Tomáše Petříčka netlačí.

Těsně před schůzkou Andreje Babiše a Miloše Zemana se rozhodla zveřejnit svůj konec na ministerstvu Marta Nováková. „Pan předseda vlády Andrej Babiš mě informoval o zamýšlené změně na pozici ministra průmyslu a obchodu. Respektuji toto rozhodnutí. Termín ukončení mého působení ve funkci je na dohodě pana předsedy vlády s panem prezidentem. Informovala jsem pana premiéra o rozpracovaných projektech, které jsou velmi aktuální a ve prospěch českých občanů a firem. Další komentář poskytnu po dnešním jednání na Pražském hradě,“ uvedla v prohlášení Marta Nováková.

Kritika ministryně Novákové zesílila v posledních týdnech po jejím výroku o mobilních operátorech, který pronesla v polovině února. Nováková tehdy uvedla, že si za předražená mobilní data mohou Češi sami, protože je málo využívají. Následně svou pozici nevylepšila ani tím, když byl jejím ministerstvem vykázán zástupce Tchaj-wanu ze schůzky se zahraničními investory na žádost čínského velvyslance. Za to si vysloužila kritiku od poloviny senátorů, kteří ji v otevřeném dopise vyzvali k rezignaci.

Nahradí Novákovou Havlíček?

Jejím náhradníkem by se měl stát šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. Ten je Babišem nazýván „jeho pravou rukou“ a premiér ho často bere na zahraniční cesty, které se týkají obchodu. Havlíček působení ve vládě nevyloučil.

„Nechci to nyní komentovat. Je pravda, že moje práce pro vládu je stále intenzivnější, zavádíme Inovační strategii, což je nadresortní záležitost spojená s mnoha opatřeními na ministerstvu průmyslu, školství, zemědělství, pro místní rozvoj a tak dále. Připravuji také rozpočet na vědu ve výši 37 miliard ročně, pracujeme na opatřeních pro Digitální Česko, jednáme s operátory a intenzivně propaguji v zahraničí novou značku a s ní spojené priority Czech Republic: The Country For The Future,“ uvedl pro Echo24 Karel Havlíček.

I z důvodu spolupráce s kabinetem Andreje Babiše se Havlíček vzdává svých obchodních zájmů. „Rozhodl jsme se proto vystoupit z mého byznysu, prodávám v posledních měsících podíly v mých firmách (Sindat Group), vystupuji ze všech statutárních orgánů, včetně výzkumného klastru. Důvodem je nejen to, že bych to časově nedával, ale chci velmi jasně s jednoznačně eliminovat jakýkoliv, byť i hypotetický střet zájmu,“ dodal pro Echo24 Havlíček.

Změnu na postu Novákové požadoval i předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka. „Například co se týkalo datových služeb nebo respektive jejich výše, kterou platíme operátorům za jejich využívání. Její výrok s tím, že je využíváme málo, proto jsou tak drahá, nebyl úplně šťastný. To si každý pamatuje a tím urazila bohužel několik milionů obyvatel naší země,“ řekl poslanec Chvojka na Radiožurnálu. „Ve sněmovně ji nevidím. Ona tam v podstatě nic nepředvedla za těch už skoro deset měsíců. Takže to asi je člověk zralý na výměnu,“ dodal Chvojka.

Prezident Miloš Zeman by navíc se jmenováním Havlíčka neměl žádný problém. Odchod Marty Novákové z ministerstva znamená, že se jedná o pátou změnu na resortu průmyslu během dvou let.

Ťok končí. Kdo místo něj?

Jistý odchod z vlády má také ministr dopravy Dan Ťok, který v resortu působil čtyři a půl roku. Ťok navíc nechtěl pokračovat ani v druhém Babišově kabinetu, protože mu nejprve vadila vládní podpora komunistické strany. Ministr dopravy navíc uvedl, že premiérovi nabídl svou rezignaci už v lednu letošního roku.

Podle tehdejších informací deníku Echo24 měl Ťoka nahradit ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda. Na výměnu Dana Ťoka tlačili jak komunisté, tak opozice kvůli kalamitě na páteřní dálnici D1. Kromě zdlouhavých oprav největší dálnice v Česku byl Ťok kritizován i za nedostatečnou výstavbu silnic a dálnic a také za pomalé odstraňování billboardů kolem komunikací.

Babiš však Ťoka včera pochválil za jeho práci, kterou na ministerstvu odvedl. „Dan Ťok byl v úřadu čtyři a půl roku, stal se nejdéle sloužícím ministrem a já si myslím, že se mu sluší poděkovat. Udělal spousty práce. Transparentně jsme vysoutěžili mýto. Zlevnil kilometr dálnice na poloviční cenu. Zahajoval stavby a staví,“ uvedl Andrej Babiš na Facebooku.

Obdobně odcházejícího ministra ohodnotil i prezident. „Myslím si, že udělal velký kus práce, pokud jde o zahajované stavby,“ řekl Miloš Zeman pro TV Nova. Zopakoval, že Ťok měl být tvrdší ke svým podřízeným, že měl odvolat generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupu.

Předseda vlády po jednání kabinetu v pondělí naznačil, že nástupce Dana Ťoka nebude nikdo z politiků. „Ne, určitě není,“ řekl Babiš na otázku, zda je nový ministr z hnutí ANO. Vyloučil tím nominaci předsedy podvýboru pro dopravu Martina Kolovratníka, kterého chtěl Babiš dosadit do vlády v roce 2013.

Podle informací Lidových novin by se však Ťokovým nástupcem měl stát jeden z dvojice Vladimír Kremlík nebo Tomáš Krones. Kremlík je v současné době náměstkem pro právní služby a hospodaření s majetkem na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Krones je nyní ředitelem stavební společnosti Colas CZ, přičemž se o něm mluvilo už za času skládání druhé Babišovy vlády.

Každopádně dnes jméno Ťokova nástupce ve funkci ministra padne na schůzce v Lánech. „Já myslím, že to jmenování proběhne poměrně rychle. Já teď mám před sebou návštěvu Číny, tak buď to stihnu těsně před ní, anebo těsně po ní,“ uvedl včera prezident.

S případnou výměnou ministrů za ČSSD se zatím nepočítá. Potvrdil to jak ministr vnitra a šéf sociální demokracie Jan Hamáček, tak předseda klubu poslanců Jan Chvojka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Případné změny ve vládě Babiš probere se Zemanem. Ministry ale brání

Už nechci být v politice, chci z vlády pryč, oznámil ministr Ťok

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.