1 schopnost přečkat mráz

Vědecký zázrak: zamrzlí sibiřští červi po 42 tisících letech znovu obživli

, NOVÉ

Témata: ,

Takřka neuvěřitelné se povedlo ruským vědcům z Lomonosovovy univerzity. K životu přivedli dva červy (nematody) z období pleistocénu, kteří před 42 tisíci lety zamrzli v sibiřském permafrostu. Vědci si pochvalují, že se obživnutí červi pohybují a přijímají potravu. Zpět k životu přišli oba hlísti v Petriho miskách. Informuje server Interesting engineering.

Moskevští vědci rozmrazili a analyzovali kolem 300 prehistorických červů různých období a původů. Po rozmrazení začali dva z nich projevovat známky života, tedy pohybovat se a vyhledávat potravu. 

Unikátní nález mohl být způsoben i specifickým prostředím permafrostu, neboli věčně zmrzlé půdy, která se nalézá v polárních oblastech. Většina permafrostu se nachází v oblasti Arktidy a Antarktidy.

Vědecká studie „Životaschopné nematody z pozdního pleistocénového permafrostu na hladině řeky Kolyma“ byl publikován v dvouměsíčníku „Doklady Biological Sciences,“ který prezentuje anglické překlady nejnovějších ruských výzkumů.

Podle vědecké práce získali vědci údaje, které dokazují schopnost mnohobuněčných organismů dlouhodobé kryobiózy, tedy schopnosti organismů přečkat sníženou teplotu v permafrostových ložiskách Arktidy. Nematody (hlístice) tvoří jednu z nejpočetnějších a nejrozšířenějších skupin živočichů. Je známo téměř 20 000 druhů hlístic.

Čtěte také: Britská královská rodina se rozrůstá. Harry a Meghan oznámili očekávání potomka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.