1 schopnost přečkat mráz

Vědecký zázrak: zamrzlí sibiřští červi po 42 tisících letech znovu obživli

, NOVÉ

Témata: ,

Takřka neuvěřitelné se povedlo ruským vědcům z Lomonosovovy univerzity. K životu přivedli dva červy (nematody) z období pleistocénu, kteří před 42 tisíci lety zamrzli v sibiřském permafrostu. Vědci si pochvalují, že se obživnutí červi pohybují a přijímají potravu. Zpět k životu přišli oba hlísti v Petriho miskách. Informuje server Interesting engineering.

Moskevští vědci rozmrazili a analyzovali kolem 300 prehistorických červů různých období a původů. Po rozmrazení začali dva z nich projevovat známky života, tedy pohybovat se a vyhledávat potravu. 

Unikátní nález mohl být způsoben i specifickým prostředím permafrostu, neboli věčně zmrzlé půdy, která se nalézá v polárních oblastech. Většina permafrostu se nachází v oblasti Arktidy a Antarktidy.

Vědecká studie „Životaschopné nematody z pozdního pleistocénového permafrostu na hladině řeky Kolyma“ byl publikován v dvouměsíčníku „Doklady Biological Sciences,“ který prezentuje anglické překlady nejnovějších ruských výzkumů.

Podle vědecké práce získali vědci údaje, které dokazují schopnost mnohobuněčných organismů dlouhodobé kryobiózy, tedy schopnosti organismů přečkat sníženou teplotu v permafrostových ložiskách Arktidy. Nematody (hlístice) tvoří jednu z nejpočetnějších a nejrozšířenějších skupin živočichů. Je známo téměř 20 000 druhů hlístic.

Čtěte také: Britská královská rodina se rozrůstá. Harry a Meghan oznámili očekávání potomka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.