„Divočina“ mizí, nezasaženo lidmi je jen 13 % plochy oceánů

STAV OCEÁNŮ

„Divočina“ mizí, nezasaženo lidmi je jen 13 % plochy oceánůNOVÉ
Maledivy, Indický oceán Foto:

FOTO: shutterstock.com

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Vědci vytvořili unikátní studii, v níž zjišťovali, v kolika procentech vod oceánů se stále nachází „divočina“. Ukázalo se, že se na světě nachází už jen kolem 13 % plochy světových oceánů nezasažených výrazně lidskou činností. Informaci přinesl server BBC.

Tým vědců ve studii zveřejněné v časopisu Current Biology zkoumal vlivy lidské činnosti jako je znečištění vod, rybaření či lodní doprava. Podle jejich zjištění se takto netknutá „divočina“, tedy prostředí bez jakéhokoliv nebo minimálního lidského vlivu, nachází téměř už jen ve velmi odlehlých lokalitách. Nezasažená místa v pobřežních oblastech, včetně na život bohatých korálových útesů, jsou podle studie velmi vzácná. Ze všech vodních ploch se tak „divočina“ nachází už jen ve 13,2 %, z toho je v chráněných oblastech pouhých 4,9 %.

Divočinou vědci myslí místo, v němž prostředí a jeho ekosystém fungují naprosto přirozeným způsobem bez jakéhokoliv zásahu lidské aktivity. „Studie dříve ukázaly, že místa nezasažená výrazným vlivem lidské aktivity mají velmi vysokou úroveň biodiverzity a genetické rozmanitosti, neměli jsme však ponětí o tom, kde všude na světě lze tato místa stále nalézt,“ řekl pro BBC vedoucí výzkumu Kendall Jones.

Vědecký tým zjistil, že se většina „divočin“ nachází v oblasti Arktidy, Antarktidy, kolem ostrovů v Tichém oceánu či ve vzdálených místech na otevřeném moři. Podle Kendalla Jonese je sice jedním z nejškodlivějších faktorů rybářství, hodně problémů však vzniká spíše na pevnině, ať už jde o zemědělská hnojiva, chemikálie z nedostatečně kontrolované průmyslové produkce či hodně diskutovaný problém zamoření plasty.


Čtěte dále: Homofob roku za výrok o homosexuálech a dětech? Šéf parlamentu si pro cenu přišel

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články