1 Kabinet chce „překopat“ pravidla pro úředníky

Vláda v demisi schválila novelu služebního zákona

, AKTUALIZUJEME

Témata: , , ,

Vláda v demisi šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nejdříve provedla velké množství personálních změn napříč resorty. Nyní chce dokonce měnit pravidla, která by umožnila v budoucnosti měnit úředníky ještě rychleji a pružněji. Navíc dává další pravomoci přímo předsedovi vlády. Vláda dnes schválila novelu služebního zákona, který měl zajistit odpolitizování státní služby a zabránit povolebních čistkám. Informovala o tom Česká televize.

Kabinet v demisi nyní oficiálně osloví Evropskou komisi, aby začala proces, ve kterém k navrhovaným změnám přijme stanovisko. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Piráti se obávají, že zákon může narazit u Evropské komise. „Zákon totiž neřeší depolitizaci státní správy, naopak. Dnes projednaný upravený návrh totiž uvolňuje požadavky na obsazování vysokých míst ve státní správě pro uchazeče ‚z venčí‘. V kontextu současných personálních změn se oprávněně obáváme, že změna pravidel povede k další politizaci pozic náměstků a vedoucích oddělení a ke vstupu osob s nulovou zkušenost se státní správou i nedostatečnou odborností,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

K návrhu novely se sešla dlouhá řada zásadních připomínek z ministerstev, státních úřadů ale i z odborů. „V souhrnu se nelze ubránit dojmu, že novela je připravena narychlo, bez důkladného rozvážení zejména zásadních koncepčních zásahů, a v některých oblastech vykazuje velkou míru inklinace k narušení základních principů, na kterých zákon o státní službě stojí, a některých jeho cílů, zejména stabilizace a depolitizace státní správy,“ stojí například ve stanovisku největší odborové centrály ČMKOS.

„Některé aspekty navrhované právní úpravy mohou s ohledem na základní smysl a principy stávající státní služby vyvolávat určité pochybnosti (...), zda by nedošlo ke změně koncepce zákona o státní službě,“ píše se ve stanovisku ministerstva spravedlnosti. Zásadní připomínky přitom má 23 úřadů či institucí z 30, který zákon připomínkovaly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ministr Metnar připravil návrh zákona narychlo, do funkce byl jmenován v polovině prosince a vláda v demisi začala novelu projednávat v únoru. Jenže se k ní sešlo hodně kritických hlasů. Připomínky z meziresortního řízení měla vláda projednávat ve středu.

Více moci premiérovi

Nejkritičtěji se opozice stavěla k plánu kabinetu přesunout takzvaného superúředníka, který má na dodržování zákona dohlížet, přímo pod premiéra v demisi. V současnosti je přitom superúředník náměstkem ministra vnitra a zodpovídá se tak jemu. Babiš podle ČTK později uvedl, že superúředníka ponechá pod ministerstvem vnitra. Původní návrh, jediná dostupná verze novely zákona, s převedením pod premiéra ale stále počítá. Zda z návrh novely skutečně vypadl, není zatím možné zjistit.

„Materiál budeme komentovat až po jeho projednání vládou,“ uvedla za ministerstvo vnitra Klára Pěknicová v úterý na dotaz deníku Echo24, zda došlo k nějakým změnám v návrhu novely v průběhu posledních týdnů.

O novele zákona jednala minulý týden v Bruselu ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (ANO). Služební zákon totiž muselo Česko přijmout především kvůli požadavkům z Evropské komise. Podle Dostálové Evropská komise souhlasila s tím, že úpravy jsou technického rázu a že novela nemá žádný dopad na takzvanou „dohodu o partnerství“, na jejímž základě čerpá Česká republika peníze z evropských fondů.

Evropská komise ale uvedla, že její zástupci na schůzce s Dostálovou nevydali žádné hodnocení novely. Předloženou normu komise teprve studuje, s komentářem přijde až v dalších týdnech.

Podle opozice by se vláda v demisi do rekonstrukce takto důležitého zákona vůbec neměla dostat. Hovoří i o politických čistkách na ministerstvu. Psali jsme o tom zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Čistky Babišovy vlády. Na řadě může být vedení ČEZu i antimonopolního úřadu

„Snaží se zbavit nepohodlných osob.“ Babiš staví na hlavu zákon o státní službě

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.