Lávku v Troji monitorovala čidla každé dvě minuty. Nebezpečí nehlásila

Lávku v Troji monitorovala čidla každé dvě minuty. Nebezpečí nehlásilaAKTUALIZOVÁNO
Domov

Pád mostu v Troji

drb

Spadlý most v Troji byl podle náměstka pražské primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) monitorován unikátními čidly. Ta odesílala data každé dvě minuty. Příčina pádu zatím není objasněná, čeká se výsledky vyšetřování policie a znalců. Hlavní město Praha se podle Dolínka aktivně zajímá o zdravotní stav zraněných a plánuje je odškodnit.

Příčina pádu lávky pro pěší v Troji není podle Petra Dolínka zatím objasněna. Okolnosti neštěstí vyšetřuje policie spolu s odbornými znalci. „Až soudní znalec odvede svou práci, následně Praha začne odstraňovat trosky mostu,“ řekl v neděli po poledni Dolínek novinářům v sídle Technické správy komunikací Praha (TSK).

Stav lávky podle něj monitorovala unikátní čidla, která odesílala data každé dvě minuty. Podle těchto dat i podle údajů ze statických měření Fakulty stavební ČVUT byl most v pořádku. „Ve 13:16 přišla informace z mostu, která přichází každé dvě minuty. Ale ve 13:18 už bohužel data nepřišla,“ řekl Dolínek. „Tam skutečně došlo k něčemu, co zatím nedokážeme pojmenovat,“ doplnil Václav Hvízdal ze společnosti Pontex, která se zabývá mostními konstrukcemi.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

13:10 Tisková konference k pádu Trojské lávky skončila

13:10 Trojská lávka byla sledována on-line, jde o unikát

Od té doby, co dynamické měření v minulosti zjistilo u trojské lávky drobné odchylky, nainstalovali u ní technici sondy. Ty informovaly o stavu lávky on-line. „V tomto smyslu sledování byl tento most unikátní. Nikde jinde takové sledování, pokud vím, nemáme,“ řekl náměstek primátorky hlavního města Petr Dolínek. Podle něj je podobné sledování probíhá už jen u Karlova mostu, to však funguje na odlišném principu.

13:05 Zdravotní stav zraněných se komentovat nebude

„Nepřísluší nám komentovat zdravotní stav. Rádi bychom se se zraněnými ale setkali. O jejich stav se zajímáme,“ řekl náměstek primátorky Adriany Krnáčové Petr Dolínek. TSK a Odbor majetku hlavního města se v nejbližších dnech spojí s pojišťovnami a budou s nimi jednat o odškodnění pro zraněné i město.

13:00 Město chce nahradit spadlou lávku loděmi a převozem, bude provizorní most

Jednou z variant, jak dočasně suplovat funkci zřícené lávky je podle náměstka pražské primátorky Petra Dolínka zavést provoz přívozu a lodí. Jedná rovněž o postavení provizorního mostu. Nad vodou by se mohl objevit v řádu týdnů.

12:55 Ředitel TSK: Nevíme, k čemu došlo

Šéf TSK Petr Smolka uvedl, že do sobotních odpoledních hodin pracovníci správy neodhalili při měření u lávky žádné odchylky. „Statická zatěžovací zkouška byla naprosto v pořádku. Dělala ji fakulta stavební ČVUT,“ řekl Smolka. Podle něj při kolapsu došlo k něčemu, co zatím nejsou schopni pojmenovat.

12:50 Město se bude co nejdřív zabývat stavem dalších mostů

„Mám připravený dopis pro budoucího ministra kultury, aby nám urychleně dali stanovisko ohledně Libeňského mostu tak, aby mohlo co nejdříve dojít k opravě. U Hlávkova mostu připravujeme opravu, možná z něj v nejbližších měsících vyloučíme tramvajovou dopravu,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek. Dopis odešle prý hned v pondělí. Praha za poslední tři roky investovala do opravy mostů 1 miliardu a 550 milionů, uvedl.

12:45 Praha plánovala lávku odstranit

Závady na zřícené Trojské lávce byly neopravitelné a magistrát jí chtěl odstranit. Důvod příčiny pádu nechtěl náměstek primátorky Petr Dolínek s ohledem na vyšetřování policie komentovat. Do pátku magistrát uveřejní všechny aktivity, které se za poslední dobu okolo lávky děly, v řádu několika měsíců chce mít plán na nové propojení Tróji a zbytku Prahy.

12:40 Po vyšetření bude lávka odstraněna

„Od dopoledních hodin probíhá na místě zřícení šetření policie. Až soudní znalec ukončí vyšetřování, budou její trosky kompletně odstraněny. Ze stávajících součástí nelze použít žádnou,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

12:32 Poškození budou odškodněni

Lidé, kterým vznikla při pádu lávky škoda, budou městem odškodněni. Řekl to náměstek primátorky hlavního města Prahy Petr Dolínek.

12:30 Začala tisková konference k pádu Trojské lávky

Trosky lávky bude město Praha ukládat na určené místo, na němž budou moci být znovu sestaveny pro případné další zkoumání.

Fotogalerie: U Trojského zámku se zřítila pěší lávka přes Vltavu. Čtyři zranění

Foto:

Foto: Vojtěch Drbohlav

Praha nyní zvažuje možnosti zajištění spojení mezi Trojou a Císařským ostrovem. Jedná se o provizorním mostě nebo zajištění přívozu. Provoz přívozu by mohla ohrozit mělká hladina Vltavy. „Vltava je v tomto místě mělká a hladina často kolísá. Možnost přívozu je ale jedna z variant. Oba naši poskytovatelé osobní lodní dopravy ve městě jsou připraveni dodat jak lodě, tak mola,“ řekl Dolínek. V nejbližších dnech bude také jednat o možné výstavbě provizorního mostu. To podle něj není záležitost několika dnů, ale týdnů.

Zraněné odškodníme

Most měla pojištěna jak TSK, tak i magistrát. Oba subjekty nyní jednají s pojišťovnami. „V případě, že by nám pojišťovny nevyplatily odškodnění, mám příslib od paní primátorky, že by se k situaci Praha postavila čelem a odškodnění vyplatila z vlastních zdrojů,“ slíbil Dolínek.

O zdravotní stav zraněných se prý Praha aktivně zajímá a zástupci magistrátu je plánují v nemocnicích navštívit.

Náměstek primátorky se ohradil proti tomu, že by Praha podcenila stav mostů. „Chtěl bych vyvrátit to, že by Praha podceňovala správu mostů. Máme ve městě přes 600 mostů, přičemž jsme do nich v letech 2014-2017 investovali miliardu a 500 milionů korun,“ dodal Dolínek.

Dolínek uvedl, že už má napsaný dopis pro budoucího ministra kultury, který odešle na ministerstvo hned v pondělí. „Mám připravený dopis pro budoucího ministra kultury, aby nám urychleně ministerstvo dalo stanovisko ohledně Libeňského mostu tak, aby mohlo co nejdříve dojít k jeho opravě. U Hlávkova mostu připravujeme také opravu a je možné že v nejbližších měsících z něj vyloučíme tramvajovou dopravu,“ komentoval další kroky hlavního města Dolínek.

Čtěte také: Jak jsou na tom mosty v Praze? Chátrá Železniční i Libeňský

Související články