Evropská komise vyšetřuje plán Vodafonu. Bude řešit i převzetí českého UPC

Evropská komise vyšetřuje plán Vodafonu. Bude řešit i převzetí českého UPCNOVÉ
Logo společnosti UPC Foto:

FOTO: UPC

Svět

Velká transakce

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu britské telekomunikační společnosti Vodafone na převzetí aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku.

Komise se podle své tiskové zprávy obává, že toto převzetí by mohlo omezit hospodářskou soutěž v ČR a Německu. Transakce zahrnuje mimo jiné největší českou kabelovou společnost UPC.

Vodafone je druhým největším mobilním operátorem na světě a působí také v České republice. Dohodu o převzetí aktivit firmy Liberty Global ohlásil podnik letos v květnu. Díky transakci v hodnotě 21,8 miliardy dolarů (téměř půl bilionu Kč) by se Vodafone stal největším poskytovatelem širokopásmových, kabelových a mobilních služeb v Evropě, napsala agentura Reuters.

„Je důležité, aby všichni spotřebitelé v EU měli přístup k dostupným a kvalitním telefonním a televizním službám,“ uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Cílem vyšetřování je podle komisařky zajistit, aby plánované převzetí neznamenalo pro spotřebitele vyšší ceny, omezený výběr a pokles inovací v telekomunikačních a televizních službách. Komise by měla o osudu transakce rozhodnout do 2. května.

Společnost UPC měla v České republice na konci září 184 700 uživatelů telefonních služeb, 503 300 aktivních internetových přípojek a 536 800 zákazníků televizních služeb. Vodafone měl v ČR na konci září 3,888 milionu zákazníků.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Osobností roku časopisu Time jsou novináři v čele s Chášukdžím

Daň bude platit kupující. EP Česku odsouhlasil reverse charge u DPH

Související články