Radní chce vyhlásit klimatickou nouzi v celé Praze. „Není to pouze deklarativní věc,“ říká

Klimatická nouze v Praze

Radní chce vyhlásit klimatickou nouzi v celé Praze. „Není to pouze deklarativní věc,“ říkáNOVÉ
Domov

Náměstek pražského primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) v pátek na studentské demonstraci za klima Fridays for future oznámil, že na červnovém jednání zastupitelstva předloží návrh na vyhlášení klimatické nouze pro celou metropoli. Vyhlášení tohoto stavu podle něj není jen deklarativní záležitostí. Hlubuček se chystá předložit konkrétní opatření. V týdnu vyhlásila klimatickou nouzi Praha 7.

„Chci, abyste věděli, že já a Starostové a nezávislí k tomu přistupujeme zodpovědně,“ řekl Petr Hlubuček v pátek dopoledne na demonstraci na Malostranském náměstí v Praze. Jasná definice pojmu klimatická nouze ve světě neexistuje, není ani shoda ohledně rychlosti a rozsahu potřebných změn.

„Vyhlásit klimatickou nouzi není pouze deklarativní věc. Je to velký závazek pro současnou politickou reprezentaci, ale i pro ty budoucí reprezentace. Je to závazek, jak budeme snižovat CO2 v Praze. Jak budeme snižovat podíl Prahy na globálním oteplování. Přineseme plán jednotlivých konkrétních opatření. To vám slibuji a doufám, že Praha bude inspirací pro celou Českou republiku,“ dodal Petr Hlubuček v pátek dopoledne před několika stovkami středoškolských studentů.

Pátečního protestu se zúčastnili kromě Petra Hlubučka také třeba předseda TOP 09 a pražský zastupitel Jiří Pospíšil či první ministr životního prostředí Bedřich Moldan (TOP 09, dříve ODS).

Na středeční vyhlášení klimatické nouze v Praze 7 někteří politici reagovali ironicky. Třeba místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský z TOP 09, jež kandidovala se STAN na magistrát společně a vládne se Starosty v jedné koalici.

Podle vyjádření Tomáše Tatranského by studenti měli být v pátek spíše ve školách namísto demonstrací. Případná opatření k „šetrnějšímu provozu hlavního města“ však vítá.

„Pokud to chápu správně, kolega Hlubuček podpořil studentskou iniciativu „Fridays For Future“. Proti gustu žádný dišputát, nicméně já jakožto politik sledující problematiku školství bych raději podpořil inciativu „Fridays In School“. Budu každopádně rád, když vedení Prahy předloží seznam konkrétních opatření vedoucí k ekologicky šetrnějšímu provozu našeho hlavního města. Osobně bych nedoporučoval obalování takovýchto opatření do slov „vyhlášení stavu klimatické nouze“, ale je samozřejmě v kompetenci magistrátních politiků, jakou strategii prezentace zvolí. Pokud bude magistrát žádat v této věci o součinnost pražské městské části, věřím, že Praha 8 podpoří všechny kroky vedoucí zejména k tomu, aby v Praze bylo více řádně udržovaných zelených ploch a stromů,“ sdělil deníku Echo24 Tomáš Tatranský.

Tatranský: Vyhlášení klimatické nouze v Praze 7 považuji za populistické gesto

Místostarosta Prahy 8 ke komentáři o vyhlášení klimatické nouze umístil fotografii ze své kanceláře, kde na mapu Prahy, na níž se nachází sedmá městská část, nalepil papír s pirátskou lebkou a nápisem „pozor, klimatická nouze“.

Tomáš Tatranský zároveň očekává „vlnu uprchlíků“ do Prahy 8, podle jeho slov je pro ně připravena „humanitární pomoc“. „Žádám všechny, aby – pokud je to jen trochu možné – zrušili všechny své plánované cesty na postižené území Prahy 7! Současně konstatuji, že vedení Prahy 8 je připraveno poskytnout humanitární pomoc uprchlíkům z Prahy 7, jejichž vlnu v nejbližších dnech očekáváme,“ dodal místostarosta Prahy 8. Reagoval tak ironicky na opatření ze sousední městské části.

„Pokusil jsem se ironickou formou poukázat na to, že současná vlna zájmu o ekologickou problematiku se občas dostává do bizarní až směšné podoby: vyhlášení stavu klimatické nouze v městské části Praha 7 považuji za gesto, které je vzhledem k reálné situaci i k vzhledem k reálným kompetencím pražských městských částí nepřiměřené, jinými slovy považuji ho za populistickou snahu současného vedení městské části Praha 7 zviditelnit se. V širším kontextu mi vyhlášení klimatické nouze zapadá do současné módy vyvolávat strach ze všeho možného – tu z migrantů, tu z Putina, tu z Bruselu, tu z ekologické katastrofy. Věřím, že srozumitelným přesahem mého sdělení byl apel, abychom zbytečně nevyvolávali paniku, abychom nemátli veřejnost hysterickou rétorikou, abychom nesklouzávali do fanatismu, zkrátka abychom řešili problémy věcně, střízlivě a odpovědně,“ sdělil v pátek deníku Echo24 místostarosta Prahy 8.

Politik se pod statusem, kde ironicky komentoval vyhlášení klimatického stavu nouze, setkal také s kritikou ze strany občanů. Podle některých téma znevažuje. „Drtivá většina reakcí ve smyslu emotikonů byla pozitivní, to především. No a pokud si odfiltrujeme urážky bez jakékoli argumentace, zbývá v podstatě jen názor, že gesto pana starosty Čižinského bylo správné, protože přitáhne k péči o životní prostředí více lidí. Můj názor je oproti tomu ten, že takto nabubřelé a prázdné gesto bohužel jen přispěje k prohlubování příkopu mezi většinovou společností a „ekofanatiky“ se sektářskou mentalitou, jejichž modus operandi je šíření strachu z akutního a fatálního kolapsu našich ekosystémů,“ uvedl dále Tomáš Tatranský.

Čtěte také: Důvod k panice kvůli klimatické nouzi na Praze 7? Místostarosta sousední části čeká ‚vlnu uprchlíků‘