Bek chce „nastolovat hodnoty“ a už se připravuje na „kritickou debatu“ s Maďary a Poláky

PŘEDSEDNICTVÍ EU

Bek chce „nastolovat hodnoty“ a už se připravuje na „kritickou debatu“ s Maďary a Poláky
Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Foto: Masarykova univerzita
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prioritami českého předsednictví v Evropské unii by mohlo být například odlesňování, kyberbezpečnost a také svoboda a odpovědnost médií. Tvrdí to ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. S ohledem na poslední zmíněnou prioritu uvedl, že se Česko nesmí bát kritické debaty uvnitř V4, především pak s Polskem a Maďarskem.

Ministr Bek uvedl, že Česko zřejmě bude muset navýšit rozpočet na české předsednictví. V tuto chvíli je na půlroční vedení EU vymezeno více než 1,43 miliardy korun. „Musíme zohlednit inflační vývoj, takže ještě zřejmě budeme navyšovat, znehodnocení bude zhruba okolo 10 procent,“ řekl Bek v pořadu Otázky Václava Moravce.

„Samozřejmě budeme potřebovat určitou rezervu, takže je možné, že třeba 150 či 200 milionů korun přidáme, na předsednictví by se nemělo úplně šetřit,“ dodal ministr s tím, že v souladu s politikou vlády Petra Fialy, která se snaží najít úspory, nemůže navýšení přijít skokově, tedy násobně.

Podle Beka je totiž vedení Evropské unie, které pro Česko začne 1. července letošního roku, příležitostí ukázat Česko jako zemi, která je schopná se aktivně a konstruktivně zapojovat do řešení problému a potenciálních krizí na evropské scéně.

„Za klíčové téma lze považovat takzvanou zelenou tranzici, tedy ten Green Deal. V oblasti zelené politiky si musíme najít prioritu, která je věrohodná pro naše partnery v Evropě, problematika odlesňování a ukládání oxidu uhličitého, je to pro nás velký problém,“ uvedl Bek. Další priority jsou podle něj i kyberbezpečnost a také hodnotové oblasti, například svoboda a odpovědnost médií.

„Měli bychom mít nějakou prioritu, která by se týkala svobody odpovědnosti médií. To je podle mě téma, kterého bychom se měli držet,“ řekl Bek. Otázka svobody médií je dlouhodobě pod palbou kritiků především v Maďarsku a Polsku, tedy českými partnery nejen v Evropské unii, ale především ve Visegrádu.

„Je jasné, že v Evropě existují a některé otázky různé názory, s některými zeměmi se vedou komplikované debaty. V našem zájmu je, abychom nastolovali hodnotová témata, která mohou v s určitými partnery jako třeba s Maďarskem a Polskem vyvolat kritickou debatu, na kterou ale musíme být připraveni,“ vysvětlil ministr. „Není to tak, že bychom měli polským kolegům kázat, co mají dělat,“ dodal.

Obavy z reakcí partnerů by Česko podle Beka neměly odradit od demokratické debaty. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

O přípravách předsednictví hovořil v Praze v polovině ledna s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem premiér Petr Fiala (ODS). Mluvili spolu i o možném termínu neformálního summitu v Česku. „Klademe na to velký důraz. Když jsme převzali vládu, tak jsme zjistili, že ne všechny věci jsou tak připraveny, jak bychom si představovali,“ uvedl tehdy premiér s tím, že to je i otázka rozpočtu.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články