1 Týdeník Echo - editorial

Hej Huawei

Týdeník Echo

Témata:

Prezident Miloš Zeman hned od začátku nového roku pilně a spolehlivě obsazuje veřejný prostor. Rozehrál si to už před Silvestrem svou slabostí pro čínskou ekonomiku a kulturu, roztočil to pak v televizi Barrandov, kde se prezentoval jako emisar technologické společnosti Huawei a postavil se za její obchodní zájmy v Česku – na druhé straně také za automobilku Škoda a finanční divizi skupiny PPF, která v Číně provozuje Home Credit. Obě firmy by se bez této veřejné podpory z Hradu evidentně obešly, protože šlo spíš o pandí službu. Objem obchodních vztahů mezi Českou republikou a Čínou je v zásadě marginální, Číňané k nám dovážejí čtyřikrát více než my k nim, objem čínských investic v Česku se v investorském žebříčku krčí na chvostu druhé desítky, přesto se česko-čínským vztahům dostává pozornosti, jako kdyby se schylovalo k obchodní válce s Berlínem. Obchodní válka s Čínou sice hrozí, ale spíš Americe, v našem případě není, o co bojovat. Kontext vysvětluje v titulním textu Lenka Zlámalová.

Zatímco čínskou frontu otevřel prezident sám, justiční souboj otevřeli vysoce postavení soudci, kteří naznačili snahu o ovlivňování rozhodnutí ze strany Pražského hradu. Jmenování soudců patří do prezidentovy kompetence a ten, jak známo, nedá nikomu nic zadarmo a je jasné, že nějaká přání měl. Tato bitva je na začátku, přesto ji zaznamenáváme.

Celoevropský význam má dění v Británii, jež se chce rozvést s Evropskou unií. Manželka ale dělá scény a vše pro to, aby rodinu udržela, nebo aspoň získala z rozchodu maximum. Bolestivý rozchod popisuje náš nový talent Ondřej Šmigol, kterého už můžete znát z několika textů a který prokazuje velkou erudici.

Vedle péče o kvalitu textů jsme se zaměřili na vizuální podobu časopisu, budeme mnohem více věnovat pozornost obrazovému doprovodu a jeho skladbě, o to se postará Jan Zatorsky. Změny budou pozvolné, nenásilné a spíše budou v rovině větší péče a důrazu na kvalitu, nepůjde o radikální grafickou proměnu. Ta se začíná odehrávat na titulní straně, již v tomto vydání ztvárnil Jan Trakal, talentovaný absolvent grafiky na pražské umprum. Jsme s tím na začátku, náš cíl je nalézt charakteristický výraz titulních stran Týdeníku Echo.


/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.