Herec Steven Seagal se stal zvláštním vyslancem ruské diplomacie

PROHLUBOVÁNÍ VZTAHŮ

Herec Steven Seagal se stal zvláštním vyslancem ruské diplomacieNOVÉ
Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) uděluje občanství herci Stevenu Seagalovi. (2016) Foto:

FOTO: Kremlin.ru

3
Svět

zd Echo24

Hollywoodská hvězda akčních filmů devadesátých let Steven Seagal se stal zvláštním vyslancem ruského ministerstva zahraničí, jehož úkolem bude prohlubovat spolupráci Ruska a Spojených států v humanitární oblasti či  kulturní výměny. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí na svém Facebooku.

Moskevská diplomacie dále  uvádí, že se jde o neplacenou pozici, která se má v některých aspektech podobat pozici vyslance dobré vůle Organizace spojených národů, která má reprezentační charakter. Úkolem takových vyslanců je díky své popularitě propagovat a přitahovat pozornost k práci, kterou OSN vykonává. Vedle humanitární oblasti a kultury mají do Seagalova portfolia spadat též umění či výměna mládeže.

Hrdina amerických akčních filmů 90. let Steven Seagal se stal v roce 2016 ruským občanem. Občanství mu svým výnosem udělil sám prezident Vladimir Putin, který patří k jeho fanouškům. Seagal je v posledních letech častým návštěvníkem v Rusku, kde se objevoval po boku Putina, jehož politiku také veřejně obhajuje.

Seagalovou první filmovou rolí se stal v roce 1988 policista a expert na bojová umění ve snímku Nico – víc než zákon. Seagal se bojovým uměním věnuje už od malička a je držitelem 7. danu v aikido, jemuž se učil v Japonsku od největších mistrů. V této asijské zemi strávil v mládí 15 let a poté si v Los Angeles založil školu bojových umění. K jeho slavným snímků patří mimo jiné Přepadení v Pacifiku, Aljaška v plamenech, Lovec policajtů či Ruslan, který se odehrává v Rusku.
Seagal, který hovoří i japonsky, je buddhista. Hraje na kytaru a vydal několik desek, doma má velkou sbírku kytar a samurajských mečů. Jako bluesový kytarista zahrál Seagal v roce 2014 i na festivalu Rock for People v Hradci Králové. Věnuje se také rozsáhle charitě, angažuje se v ekologických aktivitách, v boji za práva zvířat či boji proti drogám. Je počtvrté ženatý, jeho poslední manželkou je Mongolka, s níž se seznámil v Mongolsku v roce 2001, když mu tam dělala překladatelku.

Čtěte dále: Mrtví a ranění na Vinohradech. Nikdy nepublikované snímky ze srpna 1968

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.