Ke kritice nové podoby hymny se přidali i Moravané. Chtějí vlastní sloku

NOVÁ PODOBA ČESKÉ HYMNY

Ke kritice nové podoby hymny se přidali i Moravané. Chtějí vlastní slokuNOVÉ 2
Domov
Sdílet:

K iniciativě za změnu české hymny se přidaly spolek Moravské srdce a dosud neregistrované Moravské zemské hnutí. Pokud je cílem návrhů, které ve středu předložil k veřejné diskusi Český olympijský výbor, i delší provedení hymny, navrhuje spolek navázat na první sloku písně Kde domov můj první slokou slavnostní moravské písně Moravo, Moravo.

Podle spolku Česká republika není tvořena jen zemí českou, ale i dalšími historickými zeměmi, což je třeba v letošním výročním roce připomínat. ČTK to dnes řekl předseda spolku Pavel Dohnal.

Moravské zemské hnutí úsilí o přidání druhé sloky interpretuje „jako zoufalý a k neúspěchu odsouzený pokus o oživení deformovaného a vyčpělého českého nacionalismu“. „Je to pokračování přejmenovávací mánie, na jejímž začátku stojí v roce 1969 pookupační Česká (socialistická) republika a na konci loňský zemanovský paskvil Czechia,“ uvedl dnes v tiskové zprávě za přípravný výbor hnutí Ondřej Hýsek.

Moravané a Slezané při odpovědi na otázku Kde domov můj? odmítají podle něj lhát, že bydlí v sousedních Čechách, navrhují přidat ke státní hymně takový text, který bude v duchu Ústavy ČR odkazovat nejen k občanům ČR v Čechách, ale i na Moravě a ve Slezsku. Hnutí dodává, že hudební podoba hymny je v nové verzi „zbytečně rozplizlá a nezřetelná“ a Škroupovo zhudebnění s Jeremiášovou úpravou jsou mnohem lepší.

Spolek Moravské srdce svůj návrh poslal olympijskému výboru, odpověď zatím podle Dohnala nedostal. Ne všichni olympionici, reprezentanti a sportovci ale podle něj jsou pouze z Čech, jsou také z Moravy. Vybízí ČOV, ať se zeptá samotných moravských sportovců, jestli by se jim líbilo, kdyby se v hymně České republiky zpívalo i o jejich rodné Moravě, až budou stát na nejvyšším stupni, určeném pro vítěze.

„Upřímně si od toho moc neslibujeme, ale je to náš příspěvek do debaty,“ řekl Dohnal. Připomněl, že i ústava mluví o historických zemích, které tvoří Českou republiku.

ČOV zveřejnil několik nahrávek variant hymny ve středu. Zkomponoval je skladatel Miloš Bok, který se pokusil naplnit záměr objednavatele, aby hymna byla sebevědomější a vlastenečtější, případně by mohla mít dvě sloky, jak tomu bylo dříve.

Kontroverze vyvolaly návrhy už při tiskové konferenci, dvě ze zveřejněných variant jsou pompéznější a majestátnější, než jsou lidé dnes zvyklí. Přítomní hudební publicisté či muzikologové je označili za Bokovu skladbu na námět hymny než hymnu. Uváděli, že melodie hymny se ztrácí pod bohatou kontrapunktickou prací skladatele. Bok to odmítá.

Poslanec a bývalý skokan kritizuje ČOV kvůli hymně

Bývalý skokan na lyžích, olympionik a nyní moravskoslezský poslanec za ODS Jakub Janda dnes v souvislosti s myšlenkou upravit českou hymnu ostře kritizoval předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. Podle Jandy se to míjí s posláním olympijského výboru. Poslanec napsal Kejvalovi otevřený dopis. Uvedl v něm, že otevírání diskusí o symbolech českého státu určitě nepatří mezi poslání ČOV. Janda chce, aby takové aktivity skončily.

„Vaší aktivitou jste velmi poškodil dobré jméno nejen Českého olympijského výboru, ale také českého sportu. Raději nechci domýšlet, jaké finance byly v této souvislosti na zcela zbytečnou aktivitu využity. Přímo pobuřujícím by byl fakt, že by tyto finance mohly jinak posloužit rozvoji sportu a sportovního prostředí, zejména mládežnického,“ napsal Janda Kejvalovi v otevřeném dopise.

Dodal, že tímto předsedu ČOV žádá, aby od podobných aktivit pro příští léta upustil, svou energii soustředil na koncepční přípravu českého olympijského týmu a vrátil se k prvotnímu poslání ČOV. „Jistě tím prospějete českému sportu mnohem více,“ dodal Janda.

Nová podoba národní hymny sklízí kritiku

K nové podobě hymny se vyjádřil například hudební vědec a skladatel Miloš Štědroň „Myslím si, že se v podstatě nic nového nestalo. Škroup je historická věc a já bych do něj nezasahoval. Zejména bych nezasahoval do harmonické struktury. Ani do čehokoli jiného,“ řekl pro server Idnes.cz. Podle populárního zpěváka Michala Davida je hymna moc komplikovaná.

Objevuje se i kritika pozitivní. „Je to dílo, na kterém by se dalo vyučovat orchestrace, je to perfektně udělaná práce,“ řekl pro iRozhlas.cz hudební skladatel Ivan Archer.

ČTĚTE TAKÉ: „Máme krásnou hymnu,“ řekl Babiš. Měnit ji nechce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Patří ještě Hašek na Hrad?

KOMENTÁŘ

Jedny z prvních politických vzpomínek, které mám, se váží ke slavnému plakátu Havel na Hrad, který před koncem roku 1989 visel dokonce i u nás v pražských Modřa ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články