Kiska a Duda obhajovali sankce EU vůči Rusku, Zeman o nich nechtěl mluvit

PROTIRUSKÉ SANKCE

Kiska a Duda obhajovali sankce EU vůči Rusku, Zeman o nich nechtěl mluvitNOVÉ
Zleva prezidenti János Áder, Andrzej Duda, Andrej Kiska a Miloš Zeman Foto:

FOTO: Facebook/Miloš Zeman

Svět

Prezidenti Slovenska a Polska po schůzce hlav států čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (V4) obhajovali sankce, které EU uvalila na Rusko v roce 2014 kvůli anexi poloostrova Krym. Český prezident Miloš Zeman ani jeho maďarský kolega János Áder sankce před novináři nekomentovali.

„Rusko zásadním způsobem porušilo mezinárodní práva anexí Krymu. Zbytek našeho světa nemůže zůstat chladným, musí jednat. Oceňuji, že Evropská unie jednotným hlasem tyto sankce potvrdila,“ řekl Kiska.

Slovenský prezident upozornil na podezření, že Rusko stálo za kybernetickými útoky, a také na jeho angažování se v procesu vystoupení Británie z EU. „Vidíme stále silnější a jasnější vliv Ruska v jednotlivých zemích, aby se rozbila jednota EU. To si přeje Rusko. Je úkolem nás všech, abychom zůstali jednotní,“ uvedl Kiska.

Také polský prezident Duda řekl, že sankce na Rusko musely být uvaleny. „Pokud si někdo připojí část území, jak tomu bylo v případě Krymu, pokud někdo vede k válce a přisvojí si část území jiného státu, nemůžeme vůči tomu zůstat lhostejní,“ uvedl Duda. Sankce jako opatření, které nemá vojenský charakter a má dopad na hospodářství, označil za nejmírnější prostředek, který bylo možné použít.

Zeman, jenž patří v EU k hlasitým kritikům protiruských sankcí, na tiskové konferenci po dvoudenním summitu v Tatrách řekl, že sankce nebyly tématem jednání státníků.


Čtěte dále: Válečné hry pokračují. Rusové procvičili jaderné síly, i s odpaly raket

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.