Nový zákon proti Babišovi. Přijde o svá média?

NOVELA ZÁKONA

Nový zákon proti Babišovi. Přijde o svá média?
Pirátský poslanec Jakub Michálek a expremiér Andrej Babiš na opačné straně barikády. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Jakub Fujáček
Sdílet:

Novela zákona o střetu zájmů, která je přímou reakcí na podnikání expremiéra Andreje Babiše, leží už měsíce ve sněmovně. Naposledy její projednání zablokovali poslanci hnutí ANO svými obstrukcemi a koalice nakonec z bodu ustoupila. Novelizaci zákona by opoziční poslanci podpořili jen bez zpřísnění v oblasti vlastnictví médií politiky. Podle jednoho z předkladatelů novely, pirátského poslance Jakuba Michálka, je jen otázkou času, kdy se zákon podaří prosadit. Počítá nicméně s tím, že obstrukce ze strany hnutí ANO budou pokračovat. „Samozřejmě se to budou snažit obstruovat tak dlouho, aby měl pan Babiš co nejdéle neférovou výhodu v prezidentské kampani a mohl ovládat média,“ říká Michálek.

Poslanci hnutí ANO zablokovali svými obstrukcemi zpřísnění zákona o střetu zájmů, které by znamenalo, že by bývalému premiérovi Andreji Babišovi už nestačilo vložit svůj majetek do svěřenských fondů a musel by se zbavit svých médií. Opoziční poslanci kvůli tomu vydrželi minulý týden řečnit celou noc. Na programu bylo také projednání korespondenční volby. Předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček řekl, že neexistuje racionální důvod pro projednání těchto bodů v rámci mimořádné schůze.

Sami poslanci ANO dříve předložili vlastní návrh, který je téměř stejný jako ten vládní, pouze bez zpřísnění v oblasti mediálního vlastnictví. Ten však dostal nesouhlasné stanovisko vlády. Předkladatelům návrhu v čele s Radkem Vondráčkem vláda doporučila, aby se pokusili k novele předložit vlastní pozměňovací návrhy.

Podle aktuálního znění zákona nesmí být veřejný funkcionář provozovatelem televizního ani rozhlasového vysílání a vydavatelem periodického tisku nebo ovládající osobou. Kvůli této formulaci vložil Andrej Babiš v roce 2017 svůj majetek, který zahrnoval také mediální dům Mafra, do svěřenských fondů spravovaných manželkou a jeho lidmi.

Takové řešení by mu ale novela zákona neumožňovala, protože zabraňuje převedení majetku do rukou blízké osoby a namísto ovládající osoby hovoří o „skutečném majiteli“. Zákon se navíc kromě poslanců, senátorů a členů vlády vztahuje i na prezidenta, což by se Babiše dotklo i v případě, že by složil poslanecký mandát a kandidoval v přímé prezidentské volbě.

I přes naléhání opozice si koalice na svém návrhu trvá. Spor nicméně prodlužuje dobu, kdy kvůli rozhodnutí Ústavního soudu nemohou občané nahlížet do majetkových přiznání politiků a veřejných funkcionářů. Podle jednoho z předkladatelů návrhu Jakuba Michálka (Piráti), jde ze strany hnutí ANO o vydírání.

Je otázkou času, kdy návrh projde, říká Michálek

„Je to v programovém prohlášení vlády a my jsme se k tomu zavázali. Vzhledem k tomu, že máme většinu, tak není vůbec žádný důvod nechat se vydírat. A to je přesně to, co se tu děje. Pan Babiš v různých oblastech upevňuje svůj vliv a snaží se zablokovat celý parlament, aby nás vydíral,“ říká Michálek pro deník Echo24.

Michálek se však domnívá, že na jedné z následujících schůzí sněmovny se koalici podaří zákon protlačit. „Myslím, že je otázkou času, kdy to projde. Je to věc, která bude potřebovat nějakou schůzi a samozřejmě čekáme, že to budou někteří lidé, kterým se nelíbí výsledek voleb, blokovat. Ale je to věc, kterou jsme slíbili a musíme ji dodržet, protože s tím je spojena důvěryhodnost celé vlády, která řekla, že další agrofertizaci ČR už nedopustí.“

Pokud by se Andrej Babiš v září rozhodl jít do boje o Pražský hrad, oddalování přijetí zákona by mu podle Michálka pomohlo i v prezidentské kampani. „Samozřejmě se to budou snažit obstruovat tak dlouho, aby měl pan Babiš co nejdéle neférovou výhodu v prezidentské kampani a mohl ovládat média. To je jasné, ale myslím si, že politická soutěž by měla probíhat férově,“ dodává Michálek.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články