1 Mezi obžalovanými je i Gülen

V Turecku začal monstrproces kvůli vraždě ruského velvyslance

, Nové

Témata: ,

V turecké metropoli začal soud, kde 28 lidí čelí obžalobě v souvislosti s veřejnou vraždou ruského velvyslance Andreje Karlova z roku 2016. Sám útočník byl krátce po činu zastřelen, prokuratura však podle médií tvrdí, že vražda byla výsledkem konspirace s cílem poškodit turecko-ruské vztahy a že za ní stojí hnutí duchovního Fethullaha Gülena, které Ankara považuje za teroristické. Mezi obžalovanými je i sám Gülen.

Z 28 obžalovaných je ve vazbě 13 lidí, ostatní budou souzeni v nepřítomnosti. Týká se to i duchovního Gülena, který žije v exilu ve Spojených státech. Podle agentura AP žalobci pro některé z obžalovaných žádají doživotní tresty, dalším hrozí tresty vězení až 15 let.

Ruského velvyslance Karlova zastřelil v prosinci 2016 turecký policista Mevlüt Mert Altintaş během veřejně přístupné vernisáže. Při činu dal najevo, že jde o pomstu za severosyrské město Halab (Aleppo), které bylo předtím terčem bombardování především ruského letectva. K vraždě se pak přihlásila syrská teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah).

Skupinu obžalovaných prokurátor viní z narušení ústavního pořádku, pokusu o převrat, z členství v ozbrojené teroristické skupině a z úkladné vraždy nebo z napomáhání vraždě. Obžalovací spis má celkem 609 stran, uvedla agentura DPA.

Gülena a jeho příznivce považuje Ankara za strůjce nezdařeného vojenského převratu z léta 2016. Duchovní toto obvinění odmítá, stejně jako jakýkoli podíl na vraždě ruského velvyslance.

Členy a podporovatele Gülenova hnutí, i jen domnělé, současné turecké vedení dlouhodobě pronásleduje. Podle prokuratury se snažili svrhnout vládu už v roce 2013 tím, že rozpoutali korupční skandál. V něm figurovali ministři tehdejší vlády a například i syn nynějšího prezidenta a tehdy premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Perzekuci Gülenových příznivců vláda zintenzivnila po pokusu o puč v roce 2016. Podle oficiálních údajů z poloviny loňského listopadu bylo od té doby zadrženo přes 218.000 lidí. Odsouzeno bylo téměř 17.000 osob a ve vyšetřovací vazbě zůstává dalších skoro 15.000 lidí. Kromě toho bylo více než 140.000 lidí propuštěno ze státní služby.

Čtěte více: Putin jede do Turecka. Začalo zatýkání za vraždu ruského velvyslance

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.