1 Mezi obžalovanými je i Gülen

V Turecku začal monstrproces kvůli vraždě ruského velvyslance

, Nové

Témata: ,

V turecké metropoli začal soud, kde 28 lidí čelí obžalobě v souvislosti s veřejnou vraždou ruského velvyslance Andreje Karlova z roku 2016. Sám útočník byl krátce po činu zastřelen, prokuratura však podle médií tvrdí, že vražda byla výsledkem konspirace s cílem poškodit turecko-ruské vztahy a že za ní stojí hnutí duchovního Fethullaha Gülena, které Ankara považuje za teroristické. Mezi obžalovanými je i sám Gülen.

Z 28 obžalovaných je ve vazbě 13 lidí, ostatní budou souzeni v nepřítomnosti. Týká se to i duchovního Gülena, který žije v exilu ve Spojených státech. Podle agentura AP žalobci pro některé z obžalovaných žádají doživotní tresty, dalším hrozí tresty vězení až 15 let.

Ruského velvyslance Karlova zastřelil v prosinci 2016 turecký policista Mevlüt Mert Altintaş během veřejně přístupné vernisáže. Při činu dal najevo, že jde o pomstu za severosyrské město Halab (Aleppo), které bylo předtím terčem bombardování především ruského letectva. K vraždě se pak přihlásila syrská teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah).

Skupinu obžalovaných prokurátor viní z narušení ústavního pořádku, pokusu o převrat, z členství v ozbrojené teroristické skupině a z úkladné vraždy nebo z napomáhání vraždě. Obžalovací spis má celkem 609 stran, uvedla agentura DPA.

Gülena a jeho příznivce považuje Ankara za strůjce nezdařeného vojenského převratu z léta 2016. Duchovní toto obvinění odmítá, stejně jako jakýkoli podíl na vraždě ruského velvyslance.

Členy a podporovatele Gülenova hnutí, i jen domnělé, současné turecké vedení dlouhodobě pronásleduje. Podle prokuratury se snažili svrhnout vládu už v roce 2013 tím, že rozpoutali korupční skandál. V něm figurovali ministři tehdejší vlády a například i syn nynějšího prezidenta a tehdy premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Perzekuci Gülenových příznivců vláda zintenzivnila po pokusu o puč v roce 2016. Podle oficiálních údajů z poloviny loňského listopadu bylo od té doby zadrženo přes 218.000 lidí. Odsouzeno bylo téměř 17.000 osob a ve vyšetřovací vazbě zůstává dalších skoro 15.000 lidí. Kromě toho bylo více než 140.000 lidí propuštěno ze státní služby.

Čtěte více: Putin jede do Turecka. Začalo zatýkání za vraždu ruského velvyslance

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.