Tečka za covidem nebude. Vakcíny nejsou k tomu, aby bránily šíření viru, říká imunolog Drbal

KORONAVIRUS

Tečka za covidem nebude. Vakcíny nejsou k tomu, aby bránily šíření viru, říká imunolog Drbal
Imunolog Karel Drbal Foto: ČT24
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vakcíny nebyly konstruovány pro to, aby bránily šíření viru, řekl imunolog Karel Drbal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Událostech, komentářích na ČT. Upozornil na to, že ve společnosti dochází v mnoha ohledech k segregaci společenského života, a to je podle něj špatně. „Kampaně, které běží na podporu očkování, nepovedou k žádnému výsledku,“ myslí si Drbal. „Prostě ten virus tady bude, tečka za koronavirem nebude, to je dneska už úplně jasné,“ dodal. Ve studiu s ním v řadě věcí polemizoval lékař a biochemik Jan Trnka.

„Už v jarní vlně bylo jasně vidět, že i očkovaní mohou šířit virus dále,“ řekl Drbal s tím, že jak se postupně proočkovala populace, tak vyšlo na světlo, že ani vysoce proočkované země se nemohou bránit dalším vlnám. Dodal však, že vakcína získává informaci pro imunitní systém a tím pádem snižuje dopady na zdraví. „To znamená hospitalizace, případě přítomnost na jednotce intenzivní péče a úmrtí. Ale není to stoprocentní,“ upozornil Drbal.

Podle Drbala je však na rozdíl od vakcíny účinnější přímo prodělání nemoci. „Vidíme v datech a viděli jsme to i v jarní vlně, že ti, kteří prodělali infekci, tvoří pro společnost i pro sebe samotné jednoznačně menší riziko než ti, kteří dostali vakcínu,“ řekl Drbal. Dodal, že existují i jiné nástroje než pouhá vakcína, která nemusí být vhodná pro každého, a poukázal na léky, které potlačují imunitní reakci.

„Jsou to běžné generické léky, jejichž bezpečnost je dávno ověřena a praktici je mohou používat. Byly zkoušené i na léčbu covidu, ale ty informace se k lékařům nedostávají,“ uvedl imunolog. „Na jiné prognózy se už tyto léky používají. Používají se i na covid, ale velmi málo a rozhodně to není v rukou praktiků,“ podotkl. „Takže jsem přesvědčen, že ta léčba existuje, existovala od prvopočátku epidemie už od jara a studie byly provedené, ale ty generické léky se nepoužívají,“ dodal.

Podle biochemika a lékaře Jana Trnky z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy naopak z většiny studií a doporučení odborných společností vychází jako nejlevnější a nejbezpečnější cesta, jak předejít onemocnění či dopadům do zdravotní péče vakcinace. „Nepochybně existují léčiva, která mohou být použita ve specifických případech, například kortikoidy, ty se používají v intenzivní péči, to znamená ve chvíli, kdy člověk potřebuje opravdu zásadní protizánětlivou péči,“ uvedl Trnka s tím, že možností jsou i monoklonální protilátky, které jsou však ve srovnání s vakcínou mnohem nákladnější a je třeba je podat v časné fázi nákazy.

Podle Drbala však lékařům chybí informace, jak s nakaženými pacienty v každé fázi onemocnění nakládat. Podle něj je léčba symptomatických jedinců jednoduchá. „Musíte toho pacienta kontaktovat, musíte mít pacienty roztříděné na rizikové a méně rizikové a aplikovat dané léčivé prostředky tam, kde je to vhodné. Takže vakcínu tam, kde se to hodí, a ty další látky tam, kde je to opět vhodné,“ vysvětlil imunolog s tím, že se především musí léčba zahájit včas.

Upozornil, že se u každého jedince musí zvážit risk a benefit jak preventivní, tak léčebné látky, a to i u očkování. Podotkl, že vakcína je zásah do integrity jedince. “Musíte velice bedlivě zvažovat použití každého takového zásahu. Už v současné době existuje jen malé procento lidí, pro které je očkování skutečně životazachraňující,“ řekl Drbal s tím, že ti, kteří jsou očkovaní, nejsou stoprocentně chránění proti těžkému průběhu ani úmrtí.

Očkování navíc podle Drbala rozděluje společnost. „Dochází k segregaci v mnoha ohledech společenského života,“ uvedl Drbal. Podle něj jsou rozhodnutí o tom, kdo se má jít testovat či jít do karantény, založené na tom, zda jsou dotyční očkovaní či neočkovaní, iracionální. Imunolog kritizoval i očkovací kampaně. „Jsem přesvědčen, že kampaně včetně té obrazové jsou kontraproduktivní a nevedou k žádnému výsledku,“ prohlásil.

Drbal uvedl, že mu také vadí statistiky o šíření nákazy. „Tyto čísla v médiích vidím nerad, protože vyvolávají emoce. Já si myslím, že je potřeba vrátit diskuzi na racionální a věcnou stránku,“ řekl. „Číslo R o této epidemii vůbec nic nenapovídá. Nákaza se šíří ohniskově. Překvapuje mě, jak moc ta čísla hýbou společností,“ dodal. Vysvětlil, že pro každou infekci včetně covidu-19 je důležité, aby se identifikovala ohniska a v nich cíleně zasáhnout.

Dodal, že vakcína není stoprocentní. „Z dlouhodobého hlediska bych odhadoval, že se její účinnost posune k 50 procentům. Ale to jsou normální účinnosti vakcín, takže nic překvapivého to není,“ zdůraznil imunolog. Vrátil bych se proto k normálu, testoval bych v ohniscích a všechny respirační onemocnění. Nárazově tam, kde je ten problém,“ odkázal se Drbal na doporučení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. „Prostě ten virus tady bude, tečka za koronavirem nebude, to je dneska už úplně jasné,“ řekl v závěru s tím, že by vše vrátil k normálnímu životu.

Podle Trnky je však situace jiná a vakcíny stále účinně chrání před těžkým průběhem a smrtí. „Vůbec není pravda, že účinnost klesá k padesáti procentům, to klesá v případě lehkých průběhů či asymptomatické infekce. Není pravda, že se v tuto chvíli ta nákaza šíří ohniskově, nákaza se v tuto chvíli nepochybně šíří komunitně. Jsme v situaci, kdy jsme pořád na vzestupné části současné vlny, i bezpříznaková, lehká onemocnění způsobují, že se lidé, kteří jsou v riziku, zejména starší a hlavně neočkovaní, dostávají do nemocnic a umírají. Umírá několik desítek lidí denně. Takže v žádném případě nelze mluvit o tom, že se můžeme vrátit do normálu a jenom namátkově někoho testovat,“ dodal Trnka.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články