1 Výměna soudců

Benešová se Zemanem budou rozhodovat o obsazení důležitých soudů

, NOVÉ

Témata: ,

Výměna Jana Kněžínka za Marii Benešovou v čele ministerstva spravedlnosti znamená, že nová šéfka resortu bude mít na starosti chystanou výměnu některých předsedů soudů. Benešová, která je poradkyní prezidenta Miloše Zemana, tak vybere i nové předsedy Městského a Vrchního soudu v Praze. Oba soudy se navíc budou zabývat kauzou Čapí hnízdo, ve které figuruje předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Pokud ovšem státní zástupce Jaroslav Šaroch vyhoví návrhu policie Babiše a další obviněné obžalovat.

Změna na ministerstvu spravedlnosti přichází pouhý jeden den poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše a ostatní obviněné v kauze možného dotačního podvodu. Píšeme o tom zde.

Kandidátka na ministryni spravedlnosti Marie Benešová tak bude mít možnost vyměnit odcházejícího předsedu Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše.

Ještě předtím bude Benešová vybírat předsedu Vrchního soudu v Olomouci po Robertu Grygovi. V příštím roce ji pak čeká výměna až pět předsedů krajských soudů. V červnu roku 2020 se bude vybírat šéf královéhradeckého krajského soudu po Janu Čiperovi, v říjnu pak předsedové krajských soudů jihočeského a plzeňského soudu. Kromě toho má dojít i k výměně na pozici předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry.

Prezident Miloš Zeman už v minulosti zmínil jméno Libora Vávry jako možného kandidáta na soudce Ústavního soudu.

Čtěte také:

Náhlý konec Kněžínka vyvolává obavy. Justice jde do područí Zemana a Babiše

Ministr spravedlnosti Kněžínek podal demisi. Nahradí ho Benešová

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.