Adam Vojtěch: Nikdy jsem na kolegy špínu neházel, Hamáček se tomu úplně nebránil

BILANCOVÁNÍ EXMINISTRA

Adam Vojtěch: Nikdy jsem na kolegy špínu neházel, Hamáček se tomu úplně nebránil
Loučení Adama Vojtěcha na resortu zdravotnictví. Foto: Facebook Adama Vojtěcha
Domov

Echo24

Podporu od šéfa koaliční ČSSD Jana Hamáčka jsem neměl, byly tam i osobní útoky, řekl v rozhovoru se serverem iDNES bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Premiér Andrej Babiš podle exministra rezignaci v posledních týdnech vzhledem k okolnímu tlaku už docela očekával, Vojtěch také v interview předsedu vlády bránil a obhajoval některé vládní veletoče okolo zavádění nových opatření.

Vojtěch, který resort zdravotnictví opustil v úterý, to podle svých slov neměl lehké ani ve vládě. Oporu prý neměl třeba ve vicepremiérovi Hamáčkovi. „Podporou bych to nenazval, ale snažil jsem se s ním spolupracovat, i s jinými kolegy. Samozřejmě někdy to bylo složitější. Takže bych to nenazval úplně podporou, spíš jako snahu o nějakou spolupráci v rámci vlády. Nikdy jsem nebyl ten typ člověka, který by házel špínu na kolegy z vlády, přišlo mi to nekolegiální. Třeba pan kolega Hamáček se úplně takovým postojům nebránil,“ prohlásil exministr.

Sociální demokraté kupříkladu zahájili svou kampaň před krajskými volbami dloubnutím právě do Vojtěcha, když připomněli již lednový dotaz poslance ODS Bohuslava Svobody ohledně dostatku ochranných pomůcek. „To byl osobní útok, myslím, že to není kolegiální v rámci vlády, ale to už je na každém,“ uvedl Vojtěch.

Důvodem odchodu z ministerstva byl neustálý tlak, ale i kritika, ať už z opozice nebo od vládních kolegů. Premiérovi Babišovi své rozhodnutí Vojtěch oznámil v pátek 18. září, v pondělí ji oznámil veřejně. Babiše prý nijak zvlášť rezignace nezaskočila. „Přijal to poměrně srozuměn s tou situací, takže nebyl nějak šokován. Bylo to z jeho strany akceptované jako něco, co asi možná i očekával. Asi už tu situaci také vnímal,“ míní Vojtěch.

Babiše vychválil. Premiér se nechal slyšet, že Vojtěch byl nejlepším minstrem zdravotnictví a že si exministra vychoval. „S panem premiérem spolupracuji už sedmý rok, a z tohoto pohledu náš vztah je delší než jen ministerské angažmá, a proto, že ten vztah je o něco bližší a jsem rád, že to takto hodnotí. Myslím, že skutečně vnímá práci, kterou jsme na ministerstvu udělali, a mě to potěšilo, to jeho shrnutí, jak komentoval ten odchod,“ vyjádřil se Vojtěch.

Vojtěch byl jmenován ministrem zdravotnictví 13. prosince 2017. Při svém nástupu do funkce oznámil, že se chce nejdříve zaměřit na problém zavádění elektronických receptů, věnoval se také problematice zásobování léky nebo psychiatrické péči. Tlak se na něj vzhledem ke koronavirové pandemii začal stupňovat už na jaře.