Kolik stála hradní mise do Číny? Řeším důležitější témata, odpověděl Ovčáček

Hradní výprava do Číny

Kolik stála hradní mise do Číny? Řeším důležitější témata, odpověděl OvčáčekNOVÉ
Jie Ťien-ming a Miloš Zeman Foto:

FOTO: ČTK

2
Domov

Karolína Vaverková

Okolnosti hradní mise, kterou vyslal prezident Miloš Zeman do Číny kvůli problémům šéfa společnosti CEFC, stále zůstávají nejasné. V pondělí sice Pražský hrad po sérii dotazů prolomil mlčení, ale příliš sdílný nebyl. Uvedl jen, že kancléři Vratislavu Mynářovi v Číně potvrdili, že je Zemanův čestný poradce a šéf firmy CEFC vyšetřován. Otazník stále visí nad tím, proč se Hrad v této věci angažoval, kolik výprava do Číny stála a kdo ji zaplatí.

Redakce Echo24 se s dotazy na účel a financování hradní výpravy obrátila na mluvčího prezidenta Zemana Jiřího Ovčáčka i na účastníky delegace. Kancléř Mynář, Zemanův poradce Martin Nejedlý a český zástupce firmy CEFC Jaroslav Tvrdík telefon nezvedli a na zaslanou SMS nereagovali.

„Až budu mít informace k dispozici, poskytnu je,“ odpověděl Ovčáček. Na dotaz, zda to skutečně znamená, že o cestě spolupracovníků prezidenta Zemana do Číny nemá ředitel tiskového odboru žádné zprávy, Ovčáček odpověděl, že řeší jiné věci. „Řeším mnohem důležitější témata, která mají přednost,“ uvedl Ovčáček. Později se k cestě do Číny stručně, ale přece Hrad vyjádřil.

Dále čtěte: Jie Ťien-ming je vyšetřován, zjistil Mynář v Číně. CEFC nenavýší podíl v J&T

O detaily hradní mise se přitom hlásí i řada politiků. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (tzv. stošestky) chtějí vědět, proč a na čí náklady Mynář, Nejedlý a Tvrdík Čínu minulý týden navštívili. Na Pražský hrad se obrátili místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, pražský zastupitel Ondřej Mirovský (Strana zelených) a poslankyně Starostů a nezávislých Věra Kovářová.

Zemanova sólo akce

Stejný postup plánují i Piráti. „V první fázi chceme podat tzv. stošestku, abychom vůbec věděli, zda k výpravě existují nějaké dokumenty,“ uvedl pro Echo24 pirátský poslanec a člen sněmovního zahraničního výboru Mikuláš Peksa. „Obávám se, že je to nekonzultovaná akce s poměrně nejasným důvodem vyslání. Přiznám se, že ten důvod vyslání mě extrémně zajímá,“ dodal Peksa.

Podle pražského zastupitele Mirovského se Kancelář prezidenta republiky chová netransparentně a nezodpovědně. „Prezident republiky nemá úctu k Ústavě ČR, kterou si vždy vykládá ve svůj vlastní prospěch. Z peněz daňových poplatníků si platí socialistické mejdany a zaměstnává lidi bez bezpečnostních prověrek a jiné osoby podezřelé z ekonomické kriminality. Výrazně poškozuje dobré jméno Česka v zahraničí,“ uvedl pražský zastupitel Ondřej Mirovský, jenž žádá zprávu o služební cestě Mynáře a Nejedlého.

Prezident Zeman vyslal Mynáře a Nejedlého, doprovázené Tvrdíkem, do Číny takzvaně na vlastní pěst. Opomenut přitom zůstal v diplomacii nejpovolanější úřad, české ministerstvo zahraničí. „Žádný program ani součinnost s velvyslanectvím v Pekingu ministerstvo zahraničních věcí nezajišťovalo,“ uvedla pro Echo24 mluvčí resortu Irena Valentová.

Jie Ťien-ming zůstává Zemanovým poradcem

Šéf CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona, informoval v pondělí v podvečer Pražský hrad. Dodal, že „vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC China“ a že se „všechny zúčastněné strany shodly na podpoře projektů česko-čínské spolupráce a projektů CEFC Europe v rámci One Belt One Road“ v Česku. Nad působením Jie Ťien-minga v roli Zemanova poradce sice visí otazník, zůstane jím ale až do prošetření záležitosti. „Vyčkáváme prošetření celé záležitosti,“ uvedl hradní mluvčí Ovčáček deníku Echo24.

V pondělí v podvečer také zástupci evropské pobočky CEFC oznámili, že skupina stahuje žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB a že do skupiny CEFC Europe vstupuje další akcionář. „Stažení žádosti vnímáme jako logické vyústění současné situace. CEFC je nadále minoritním akcionářem J&T Finance Group. Jednání o dalším postupu prozatím neproběhla,“ řekla deníku Echo24 mluvčí J&T Finance Group Monika Veselá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Hradní výprava do Číny je hodně podařená lidová taškařice, míní sinolog

Zeman gratuloval čínskému prezidentovi ke znovuzvolení. Doufá v další osobní setkání