1 Milan Kundera

Doznání a idiot hudby

Když vznikla polemika k poslednímu českému knižnímu vydání Knihy smíchu a zapomnění, vycítil jsem příležitost se předvést. Milan Kundera je totiž autor, jemuž jsem věnoval své jediné dvě diplomové práce, a tak se v zástupu jiných považuju za jeho znalce. Byl jsem mu ochoten dát hodně do chvíle, než jsem zjistil, že život je jinde.

V jisté době jsem Milanu Kunderovi daroval mnoho času ze svého dospívání, měl jsem načtené všechny jeho romány, juvenilní básnické sbírky, které by ze svého života nejraději vymazal, eseje i to, co vyšlo v Kanadě u Škvoreckých. Neznalý francouzštiny, četl jsem jeho knihy v angličtině (Pomalost). Nesmrtelnost, pokud si dobře vzpomínám, v češtině vyšla v Atlantisu u Uhdeových jako první z jeho tvorby po roce 1989.

Oddal jsem se mu, dal mu přednost před Kafkou, Werfelem, Musilem, Camusem a jal se ho obhajovat před Jungmannem, Grebeníčkovou a dalšími z českého disentu, četl Lopatku, Richterovou, abych se postavil za největšího českého epického autora druhé poloviny dvacátého století. Jediného, který zvládal umění románu. Byl jsem ale v lyrickém věku. Šíři života jsem chápal s jeho během a také se studiem. Nakonec jsem musel relativně brzo dát za pravdu Václavu Havlovi, který se s Kunderou utkal v zásadním sporu o údělu českého národa (a rusácké okupaci). Odehrával se na konci 60. v časopisech Listy, Tvář a Host do domu a historie ukázala, že měl pravdu, fakta stála za Václavem Havlem. Ovšem to byl spor intelektuálů levicového spektra, kteří oba svým životem ve svých rolích obstáli. Václav Havel jako autorita, Milan Kundera jako poslední velký autor českého románu. A když si mám nakonec nalevo vybrat, sáhnu po komunistovi Márquezovi. Prostě život je složitý, jiné bdění, jiné snění, lyrický věk střídá věk epický, následovaný postrealismem a vystřízlivěním.

Je mi jasné, že žijeme něco úplně jiného než Kunderu a jeho recepci v domácím prostředí. Ale to, že idiot hudby, tedy explicitně Karel Gott, vypadl z jeho nejnovějšího vydání, také vypovídá něco o zapomnění, ztrátě kontextu, paměti a nepoučitelnosti.

Nicméně Milan Kundera na titulní stranu Týdeníku Echo patří. Je součástí souvislostí toho, kde právě jsme.

Z nového čísla Babiš – všechno je podle plánu. Jak vidí svět bývalý nomenklaturní kádr Vasil Mohorita

Echo týdne: Člověk natáčející ● Komentář: Bez digitální paměti žilo by se lépe ● Svět: Londonistán ● Salon: Když přicházejí děti revoluce

Model Agrofert před likvidací Babiš s Tomanem chtějí zachránit dotace pro své firmy
Zachránce filmu? Zabiják kin? Dravá americká společnost Netflix mění kinematografii

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.