Rus a Němec, kočka a myš, co zas budou „kámoši jak hrom“
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
Před dvěma dny tu kolega Daniel Kaiser psal o tom, že současná povodňová situace prodlužuje období, které začalo za covidu a trvá dosud, totiž období, kdy žijem ...
Německo je na prahu humanitární krize. Právě hrozícím utrpením německého lidu zdůvodňuje Kanada výjimku ze svých protiruských sankcí a posílá do Ruska turbínu. Turbínu do plynovodu Nord Stream 1. Rusové totiž říkají, že bez ní nemohou Němcům posílat dost plynu. A bez dostatku ruského plynu může nastat právě ona humanitární krize.
Přivést jednu z nejbohatších ekonomik světa na práh humanitární krize, to svede málokdo. Dvojice Gerhard Schröder a Angela Merkelová to ale zvládla. Oba se faustovsky upsali Vladimiru Putinovi. První kvůli penězům, druhá kvůli popularitě – aby se zalíbila zeleným progresivistům, kteří mají v německých médiích značný vliv. Nyní oba platí své účty, ač jen morální, naštěstí pro ně mimo světla reflektorů.
Pokud by dnes Němci měli v provozu tolik jaderných reaktorů, co má sousední Francie, budou těžko čelit nejhorší energetické krizi od ropného šoku roku 1973. Těžko bude kolabovat německý energetický obr Uniper, jejž bude muset podle všeho sanovat Scholzova vláda – z kapes daňových poplatníků by měla vytáhnout částku odpovídající v přepočtu zhruba 220 miliardám korun. Těžko bude německá ministryně školství varovat, že kvůli nedostatku plynu budou muset v zemi zůstat na podzim školy zavřené. Těžko se v částech Německa budou uchylovat k přídělovému hospodaření s teplou vodou pro domácnosti, jak referují už i Financial Times. Těžko bude největší pronajímatel rezidenčních nemovitostí v zemi, Vonovia, stahovat teplotu vytápění ústředním topením. Těžko se budou zavírat plavecké bazény, stahovat se intenzita veřejného osvětlení…
Ještě donedávna kdekdo i v české veřejné diskusi pravil, že Němci mají svoji Energiewende přece perfektně promyšlenou a jak si Češi vůbec mohou troufat jejich energetickou koncepci zpochybňovat. Dnes už nejen sociálními sítěmi kolují mnohem spíše jen slova klasika: Němci nedělají malých chyb.
Schröder a Merkelová nechybili tím, že by Kremlu upsali svoji duši, na to se mají asi až příliš rádi. Místo toho upsali energetickou bezpečnost svého národa. Ostatně, Scholzova vláda už to nějak takto pojmenovává: obrovská chyba. Tato obrovská chyba nyní Putinovi umožňuje, aby si s Němcem pohrával jako kočka s myší. S myší, jež se kočkou nechala vlákat do pastičky na myši. A ta si ji nyní – skřípnutou – vychutnává.
SPECIÁL 30 ROZHOVORŮ
Takže Němec nejprve přistoupil na Rusův požadavek platby za plyn v rublech. Přitom platba v rublech, resp. zřízení rublového účtu u ruské státní Gazprombanky, je třeba podle stanoviska právníků Evropské komise porušením protiruských sankcí.
Jen co Němec tedy začal platit v rublech, Rus jej přiměl porušit protiruské sankce znova. I když tentokrát ty, které zavedla Kanada. Ta svým firmám ze sektoru ropného a plynárenského průmyslu od června zapovídá export do Ruska. Právě kvůli těmto sankcím nemohla poslat Rusku zpět turbínu, která byla na údržbové opravě v Montrealu, kde má svůj závod její výrobce Siemens Energy Canada. Němec tak žadonil, ať Kanada pošle turbínu zpět Rusovi, že ta se uvolila. Kanadská vláda tím prý „vrazila dýky do zad Ukrajině“, zní nyní z kyjevských poslaneckých lavic. Putinovi se tak daří nejen dostat Německo na práh humanitární krize, ale také rozleptávat jednotu Západu a jeho sepětí s Ukrajinou.
Těžko předpokládat, že jde o poslední Putinův kousek. Když vidí, že Němec platí rubly a škemrá po světě, aby vydyndal turbínu, kterou – jak říká Němec sám – prý Rus vlastně k posílání plynu ani nepotřebuje. Když tohle vidí, jistě si vymyslí zase něco dalšího, čím bude zkoušet, jak moc je Němec ochoten se před ním plazit. Potupa.
Další Putinovo číslo přichází na řadu už možná právě dnes (11. 7.). Nastává totiž historický okamžik energetického trhu EU. Do EU ode dneška nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která už dnes zastaví tok plynu zmíněným plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že jiným páteřním plynovodem, Jamal, už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
ANALYTIK BRUNO MAÇÃES PRO ECHO: