1 Faltýnek na odstřel?

Příkaz k domovní prohlídce u Faltýnka mluví i o úplatcích

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Jaké jsou přesné důvody razie, v rámci které policie prohledala i byt a dům druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka? Deník Právo ve středu zveřejnil další část z příkazu k domovní prohlídce v kauze ovlivňování veřejných zakázek na mýtné, které nejsou pro místopředsedu hnutí příliš příznivé. Hovoří se v něm o úplatcích i zneužití pravomocí. Citace z příkazu ukazují, že předseda Kapsche Karel Feix chtěl prostřednictvím Faltýnka ovlivnit soutěž na mýtný systém. Detektivové vedle nich z korupce podezřívá i šéfa Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje a jeho místopředsedkyni Evu Kubišovou.

Sám první místopředseda ANO a předseda poslaneckého klubu se zatím v kauze pokouší minimalizovat škody. Už koncem týdne avizoval, že spolupracuje s policií, přiznal schůzky s představiteli ÚOHS i Kapsche a v pondělí přidal oznámení, že sám navrhne mýtný tendr jako mimořádný bod sněmovny.

V kauze se má podle detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) jednat o zločinu přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. „Karel Feix se snažil ovlivnit výsledek veřejné zakázky na systém elektronického mýtného mimo jiné i tak, že prostřednictvím Jaroslava Faltýnka usiloval o to, aby před­seda ÚOHS Petr Rafaj zrušil tuto veřejnou zakázku či případně docílil takového časového oddálení rozhodnutí ÚOHS o této veřejné zakázce, kdy by již nebylo možno v řádné době vyhlásit vítěze veřejné zakázky, a ČR by tak byla nucena opět uzavřít smlouvu na provozování mýtného systému se společností Kapsch,“ cituje Právo z přepisu.

Policie podezřívá i Evu Kubišovou z ÚOHS. Jaroslav Faltýnek se podle policejní žádosti měl sejít nejprve se šéfem Kapsche Feixem a poté rovněž s Petrem Rafajem. „Faltýnek řekl předsedovi ÚOHS Rafajovi mj., že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ cituje Právo detektivy. Ti zachytili i Rafaje, jak se Faltýnka ptá, co má přesně udělat, aby „mohl k tomuto výsledku směřovat činnost úřadu“. ÚOHS následně výsledek zakázky, v níž nad Kapschem zvítězilo konsorcium firem CzechToll a slovenské SkyToll, zrušil.

Schůzku s Rafajem podle policie zprostředkovával Jiří Švachula, jehož policie už zadržela. „Následně po této schůzce Rafaj začal činit kroky odpovídající dřívějšímu jednání s Faltýnkem, směřující k ovlivnění řízení vedeného na ÚOHS ve prospěch společnosti Kapsch,“ cituje Právo příkaz k domovní prohlídce.

Vykonat u Faltýnka prohlídku bylo podle policie nutností. „Ve svém návrhu státní zástupce odůvodnil neodkladnost provedení domovní prohlídky (u Faltýnka) tím, že tento úkon vzhledem k nebezpečí zmaření, zničení či ztráty důkazu nesnese z hlediska účelu trestního řízení odkladu na dobu, než bude zahájeno trestní stíhání.“ Detektivové také argumentovali, že k závažnosti a vysoké konspirativnosti předmětné trestné činnosti bylo nutné důkazy zajistit nejdříve.

Čtěte také: Babiš už Faltýnka odstřelil

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.