2 GENDER ve vědě

Profesor zpochybnil diskriminaci žen ve vědě, CERN s ním ukončil spolupráci

, NOVÉ

Témata: , ,

Italského profesora Alessandra Strumiu z univerzity v Pise a spolupracovníka Evropské laboratoře jaderného výzkumu (CERN) suspendovali za přednášku, ve které zpochybňoval diskriminaci žen v oborech částicové fyziky. O případu informuje BBC, přerušení spolupráce potvrdil v oficiálním vyjádření i CERN.

Alessandro Strumia se zúčastnil bloku přednášek, který se měl věnovat i genderovým problémům oboru. Publikum, které sestávalo především z žen, však svou přednáškou značně pobouřil. Připravil si totiž svůj průzkum, kterým chtěl dokázat, že pokud už dochází ve vědě k diskriminaci, pak směrem k mužům. Jako důkaz uváděl například titulky, které poukazují na řadu zvýhodnění pro ženy. „Itálie: Zdarma či levnější studium pro ženské studentky STEM (zkratka shrnující přírodovědné a technické obory, pozn. red.)," stálo v jednom z titulků, které vědec uváděl.

Dále představil řadu grafů, které podle něj dokazují, že ženy jsou najímány v neprospěch vědců, kteří jsou ale v pracích dalších výzkumníků citováni daleko více. „Fyzika není sexistická vůči ženám. Nicméně na pravdě nezáleží, protože je to vše součástí politického souboje, který přichází zvenku," řekl na přednášce Alessandro Strumia.

Tyto výsledky se rozhodl podpořit i pomocí dat, která podle něj ukazují, že jsou výzkumníci obou pohlaví ze začátku kariéry citováni stejně, avšak počet citací mužských výzkumníků s postupem kariéry daleko více roste. „Lidé říkají, že je fyzika sexistická, že je rasistická. Udělal jsem si jednoduchý průzkum a zjistil, že to tak není, že začíná být sexistická vůči mužům, a tak jsem to řekl," dodal pro BBC Alessandro Strumia.

CERN podle oficiálního prohlášení o obsahu přednášky dopředu nic nevěděl a následně se její záznam rozhodl stáhnout z webu.

„CERN suspendoval tohoto vědce ze všech aktivit s okamžitou účinností, zatímco bude probíhat vyšetřování událostí z minulého týdne," stojí v oficiálním vyjádření. „CERN je kulturně rozmanitá organizace, která přivádí dohromady lidi mnoha různých národností, kterým všem dává rovné příležitosti bez ohledu na etnikum, víru, gender nebo sexuální orietnaci," píše se dále v prohlášení.


Čtěte dále: „Ženy nemají penisy,“ napsal student a spustil bouři

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Boris Johnson: blonďatý král světa. Kdo je budoucí britský premiér?

Echo týdne: Královna kurtů, švédská péče a expremiérova hypotéka ● Komentář: Nastal čas přistřihnout plebsu křídla ● Recenze: A co když to Německo nezvládne? ● Historie: Největší úspěch bledých tváří

Babiš už měl dávno rezignovat Odborový předák Josef Středula nejen o premiérovi
Smrt legendy o ušlechtilém nacistovi Nová fakta o architektu Albertu Speerovi
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.