2 Editorial

Kde je lidská důstojnost sociálních demokratů?

Témata: ,

Tento týden se bude rozhodovat o povaze české demokracie a fungování právního státu. Mediální dům Seznam přinesl novou část do obrazu českého premiéra Andreje Babiše, která souvisí s důvodným podezřením, že se dopustil podvodu. Andrej Babiš je trestně stíhaný, že protizákonně vylákal z evropských fondů 50 milionů korun na svou farmu Čapí hnízdo.

Vedle již médii popsaných machinací Seznam přinesl poznatky, podle kterých se premiér snažil zamést stopy a měl nechat vyvézt svého duševně nemocného syna na převážně ruským režimem ovládané území. Už samotný popis podvodu, který média předkládají, by v každé demokracii stačil k tomu, aby člověk čelící takovému podezření nezastával jednu z nejvyšších exekutivních funkcí. A je nepředstavitelné, že by navíc měl čelit podezření z únosu svědka, vlastního syna. V současné podobě české politiky to ale možné je.

Andrej Babiš vyhrál poslední sněmovní volby, ve kterých uspěli také komunisti a Okamurova SPD. S nimi má 118 hlasů, a tedy ve sněmovně většinu. Navíc se opírá o podporu před necelým rokem zvoleného prezidenta. Fakt, že Andrej Babiš sestavil vládu se sociálními demokraty, je jen fraška. Představitelé kdysi velké strany se nechali pro mrzký peníz koupit, aby premiér nemusel vládnout přímo s podporou populistů a nástupců totalitní strany. Vývoj událostí posledních dní ukázal, že sociální demokraté jsou na pokraji svých
politických schopností a v Babišově vládě sehrávají roli užitečných idiotů zodpovědných za mrzačení právního státu. Sociální demokraté roli korektivu Babišových mocenských ambicí nehrají a plně se mu podvolili.

Jestliže jsme měli naději, že se v posledních osmadvaceti letech od prvních svobodných voleb podařilo vybudovat právní stát, který je schopen čelit mocenskému nástupu kriminálních osob, vývoj od posledních parlamentních voleb ji ukazuje jako lichou. Policie a žalobci se bojí vyšetřovat činnost premiéra, jak je ve vyspělých zemích zvykem, krčí se v koutě a vážná zjištění zametají pod koberec. Nelze se divit konkrétním vyšetřovatelům, že nechtějí riskovat svůj krk, když za vlády Andreje Babiše a za asistence sociálních demokratů Jana Hamáčka je odstraňován šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů, policejní
prezident je odsunut na Slovensko, je vyměněn šéf pražské policie, tedy lidé, kteří mají své podřízené chránit před mocenskými tlaky. A tomuto rozpadu právního státu sociální demokraté nyní asistují a není důvod si myslet, že eroze nebude dál pokračovat. Andrej Babiš hraje o všechno a moc dobře ví, co by přinesl jeho pád. Sociální demokraté by odchodem z vlády a následným hlasováním pro vyjádření nedůvěry Andreji Babišovi jeho vládnutí nezabránili, protože, jak jsme slyšeli, prezident by ho nechal sestavit novou vládu, kterou by tentokrát museli vedle komunistů otevřeně podpořit i okamurovci. Zachovali by si ale poslední zbytky lidské důstojnosti, naději na politické přežití a přidali se k demokratické opozici, která by nadále s podporou veřejnosti kontrolovala mocenské ambice Andreje Babiše, a připravovali by se na volby, aby ho porazili. Tady už žádný kompromis neexistuje a je nutné se chovat zásadově, aby se zabránilo narušení právního státu a demokracie.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.