Saudi odříznou Katar od pevniny, udělají z něj ostrov

POKUS O ODSTŘIŽENÍ?

Saudi odříznou Katar od pevniny, udělají z něj ostrovNOVÉ
Pohled na hlavní město Kataru Dauhá Foto:

FOTO: shutterstock.com

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Saudská Arábie chce vybudovat široký vodní kanál na své 60km hranici s Katarem a odříznout ho tak od pevniny. O projektu, který by z Kataru udělal ostrovní stát, se spekulovalo už dříve, nyní však saudskoarabská média informují o konkrétních krocích, píše britský deník The Telegraph. Rijád informace o projektu zatím oficiálně nekomentoval.

Saudskoarabské království spolu s několika dalšími státy vede už přes rok proti Kataru obchodní a dopravní blokádu, kterou zdůvodňuje tím, že Katar podporuje teroristické a extremistické organizace. Mohlo by se tak jednat o další způsob, jak státu na poloostrově zkomplikovat situaci. „Katar po tomto projektu nebude nezávislým ostrovem,“ citoval list Makkah údajné experty na geopolitiku.

Hranice mezi Saudskou Arábií a Katarem, podél které by měl kanál vést
Hranice mezi Saudskou Arábií a Katarem, podél které by měl kanál vést Foto:

FOTO: shutterstock.com

V soutěži o realizaci projektu údajně figuruje pět společností. Vítězný návrh stavby by měl ze soutěže vzejít do tří měsíců, dodává list Makkah, podle kterého chce Saudská Arábie postavit v nárazové zóně mezi kanálem a Katarem vojenskou základnu.

Informace o projektu se poprvé objevily v dubnu v saudskoarabské televizi Al-Arabiya, ve které zaznělo, že spolu s 60 km dlouhým a 200 m širokým kanálem vybudují kromě vojenské základny i turistický resort a úložiště jaderného odpadu, píše The Telegraph.

Embargo kvůli podpoře terorismu a vztahům s Íránem

Více než desítka zemí přerušila styky a zavedla vůči Kataru embargo 5. června 2017. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace, což Dauhá odmítá. Zemím v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií se nelíbí také to, že Katar udržuje vztahy se šíitským Íránem, který je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie. Podle některých expertů stojí za jednou z největších krizí v Perském zálivu obava Rijádu ze ztráty dominantního postavení v oblasti.

Katar obvinění odmítá a tvrdí, že okolní státy proti němu plánují vojenskou intervenci. V oblasti obrany proto uzavřel dohody s USA, Francií, Itálií a Británií.

Země stanovily Kataru 13 požadavků, které posléze snížily na šest, ale záhy se podle agentury Bloomberg vrátily k původním 13. Jedním z nich je uzavření katarské televize Al-Džazíra, která podle Saúdské Arábie a jejích partnerů podporuje radikální islamisty. Televize obvinění odmítá s tím, že dává prostor všem stranám.

Dovoz zboží do Kataru v prvních týdnech po uvalení blokády klesl podle agentury Reuters asi o 40 procent, ale posléze se pomalu vrátit na běžnou úroveň. Bojkotovaná země si totiž našla jiné zdroje, mimo jiné Turecko, a vytvořila nové dopravní trasy, například přes Omán. Řadu výrobku, včetně potravin, začali také produkovat domácí výrobci.


Čtěte dále: Babišova vláda podpořila návrh na manželství pro homosexuály

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články