2 Lživé obvinění?

Filipův pochybný „seznam vlastizrádců“. Poche pro kvóty nehlasoval

, NOVÉ

Témata: ,

Zásadní výhrady komunistů proti kandidátovi sociální demokracie na post ministra vnitra Miroslavu Pochemu předseda KSČM Vojtěch Filip odůvodnil vystupováním Pocheho v Evropském parlamentu. Filip tvrdil, že europoslanec za ČSSD společně s dalšími jedenácti Čechy hlasoval pro rezoluci, která chtěla uvalit sankce na Česko za to, že neplnilo kvóty na přerozdělování žadatelů o azyl. Jak nicméně ukazují výsledky hlasování, Filipův „seznam vlastizrádců“, není pravdivý. Pro rezoluci zvedli ruku jen dva čeští europoslanci a Poche mezi nimi nebyl.

Předseda KSČM se v pořadu Otázky Václava Moravce přitom při tvrzení o „seznamu vlastizrádců“ odkazoval na nespecifikovaná „internetová média“. Výsledky hlasování evropského parlamentu ho však vyvádějí z omylu. Pro diskutovanou rezoluci z 18. května 2017 hlasovalo z 573 přítomných poslanců 398 lidí, 134 se postavilo proti a 41 zdrželo.

Z Čechů potom podporu návrhu vyjádřili jen Luděk Niedermayer (za TOP 09) a  Stanislav Polčák (TOP 09 a STAN). Miroslav Poche společně s dalšími ruku nezvedl. Několik Čechů ten den na hlasování chybělo, nynější šéf TOP 09 Jiří Pospíšil se společně s Jaromírem Štětinou (taktéž TOP 09 a STAN) zdržel.

Sám Poche Filipovy argumenty o chvíli později v pořadu odmítl. „Dnes jsem slyšel poprvé některé až lživé argumenty Vojtěcha Filipa o nějakém hlasování, které ani nebylo. (...) Pro rezoluci hlasovali dva čeští europoslanci a nebyl to nikdo z nás,“ poopravil. Potvrdil mu to i europoslanec Tomáš Ježek (nestraník za ANO). Poche se také nechal slyšet, že podobná tvrzení používají dezinformační weby a kvůli jednomu z nich čelí žalobě europoslanců KDU-ČSL šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Na Twitteru posléze kandidát na post ministra zahraničí napsal, že Filip „bohapustě lže“.

Čtěte také: Ještě nevznikla a už se hroutí. KSČM nepodpoří vládu, kde bude Poche

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.