Filipův pochybný „seznam vlastizrádců“. Poche pro kvóty nehlasoval

Lživé obvinění?

Filipův pochybný „seznam vlastizrádců“. Poche pro kvóty nehlasovalNOVÉ
Vojtěch Filip Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

jhr Echo24

Zásadní výhrady komunistů proti kandidátovi sociální demokracie na post ministra vnitra Miroslavu Pochemu předseda KSČM Vojtěch Filip odůvodnil vystupováním Pocheho v Evropském parlamentu. Filip tvrdil, že europoslanec za ČSSD společně s dalšími jedenácti Čechy hlasoval pro rezoluci, která chtěla uvalit sankce na Česko za to, že neplnilo kvóty na přerozdělování žadatelů o azyl. Jak nicméně ukazují výsledky hlasování, Filipův „seznam vlastizrádců“, není pravdivý. Pro rezoluci zvedli ruku jen dva čeští europoslanci a Poche mezi nimi nebyl.

Předseda KSČM se v pořadu Otázky Václava Moravce přitom při tvrzení o „seznamu vlastizrádců“ odkazoval na nespecifikovaná „internetová média“. Výsledky hlasování evropského parlamentu ho však vyvádějí z omylu. Pro diskutovanou rezoluci z 18. května 2017 hlasovalo z 573 přítomných poslanců 398 lidí, 134 se postavilo proti a 41 zdrželo.

Z Čechů potom podporu návrhu vyjádřili jen Luděk Niedermayer (za TOP 09) a  Stanislav Polčák (TOP 09 a STAN). Miroslav Poche společně s dalšími ruku nezvedl. Několik Čechů ten den na hlasování chybělo, nynější šéf TOP 09 Jiří Pospíšil se společně s Jaromírem Štětinou (taktéž TOP 09 a STAN) zdržel.

Hlasování o sankcích pro ČR
Hlasování o sankcích pro ČR Foto:

Foto: Printscreen Votewatch

Sám Poche Filipovy argumenty o chvíli později v pořadu odmítl. „Dnes jsem slyšel poprvé některé až lživé argumenty Vojtěcha Filipa o nějakém hlasování, které ani nebylo. (...) Pro rezoluci hlasovali dva čeští europoslanci a nebyl to nikdo z nás,“ poopravil. Potvrdil mu to i europoslanec Tomáš Ježek (nestraník za ANO). Poche se také nechal slyšet, že podobná tvrzení používají dezinformační weby a kvůli jednomu z nich čelí žalobě europoslanců KDU-ČSL šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Na Twitteru posléze kandidát na post ministra zahraničí napsal, že Filip „bohapustě lže“.

Čtěte také: Ještě nevznikla a už se hroutí. KSČM nepodpoří vládu, kde bude Poche

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.