Nepomáhat a buzerovat
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
DŮCHODOVÁ REFORMA
Senát ve středu večer schválil beze změn vládní důchodovou reformu, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro odchod do penze postupně o dva roky na 67 let. ...
Kateřina Kadlecová je spolumajitelkou a ředitelkou nejznámější české firmy na výrobu vířivek USSPA v Dolní Dobrouči na Pardubicku. Koronavirová krize rodinnou firmu zasáhla méně než jiné. Po celou dobu karantény dokázala udržet výrobu. Naplno pracovali i všichni lidé z obchodu nebo marketingu. Jediné, co musela zavřít, byly zákaznické showroomy. Na šest obchodníků, kteří v nich pracovali, požádali o náhradu mezd z programu Antivirus (česká verze kurzarbeitu). Přes klasické byrokratické překážky, třeba doložit, že firemní účet, z něhož roky platí daně a všechny odvody státu, je skutečně jejich, se nakonec k podpoře dostali. Mezitím dorazila do firmy kontrola na bezpečnost práce.
„Jsme už zvyklí. Všechny možné kontroly si u nás podávají dveře,“ říká Kateřina Kadlecová. Bezpečnostní kontrolor rovnou oznámil lidem z firmy, ať se připraví, že jim dorazí další kontrola z úřadu práce. Chodí prý automaticky do všech firem, které čerpaly peníze z vládní pomoci na náhradu mezd. Kontrolují, jestli firmy, které peníze z Antiviru získaly, nepropouštějí. Právě to totiž byla hlavní podmínka, aby podporu dostaly.
Je to výstižná ukázka filozofie vládnutí Andreje Babiše. Úředníci nejsou schopni včas zpracovat žádosti o pomoc a k lidem rychle dostat peníze. Státní půjčky z programů Covid I a II byly silně byrokratické a zdlouhavé. Vláda to vysvětlovala, že „nejsou lidi“, že je všechno potřeba správně doložit a prověřit. Ve stejné době bylo vyhlášeno moratorium na splácení bankovních úvěrů a hypoték. Soukromé banky byly schopné žádost o odklad splátek vyřídit během několika dní. Stačila elektronická žádost a čestné prohlášení, že byl člověk skutečně finančně zasažen koronavirovou krizí.
Ještě horší byrokracie než při úvěrech Covid se odehrávala při žádostech o ošetřovné. Úředníci chtěli třeba potvrzení, že škola, kam dítě chodí, je skutečně zavřená. Vzhledem k tomu, že vláda už v půlce března zavřela všechny školy, to působilo jako Hlava XXII. Jak získat potvrzení o zavření ze zavřené školy? Některé rodiny čekaly na ošetřovné dlouhé týdny a žádost se jim vracela i několikrát k doplnění.
Celkově je po bezmála třech měsících od startu karantény přímá podpora lidem a podnikatelům velmi chabá. Podle svých vlastních statistik na ni vláda do 8. června, kdy odcházelo toto vydání Týdeníku Echo do tiskárny, dala 43 miliard korun. To je přesně 0,77 procenta HDP. Nesrovnatelné s bilionem korun, který po začátku krize sliboval Andrej Babiš.
Lidé ještě ani neměli peníze na účtech a především ministryně financí Alena Schillerová už začala vyhrožovat kontrolami. Především živnostníkům, kteří požádají o měsíční bonus 25 tisíc korun, známý jako Pětadvacítka. Už 17. dubna měla ministryně financí hlavně starost, aby o peníze nežádali fotbalisté ze zastavených profesionálních soutěží. Ač se to snažila zastírat, myšlenkám na kontroly se nevyhnula. „Nechám to na těch fotbalistech a na jejich morálním přístupu, jestli si chtějí přijít říct o 25 tisíc. Myslím si, že by neměli,“ řekla Alena Schillerová v Senátu. „Ale je tam pojistka, v tom zákoně. Já jí nechci vyhrožovat, protože to nebude účelem, aby finančáci příští rok... rozhodně budou mít jiné starosti než se po podání přiznání v roce 2021 na dani z příjmu vrhnout na prověřování desetitisíců živnostníků, to určitě dělat nebudou, protože celá řada těch lidí je v problémech a my nechceme prostě je po roce začít buzerovat.“
Berní kontrolorka svoji DNA prostě nezapře. Z celé vládní pomoci čiší obrovská nedůvěra k lidem. Se Schillerovou drží krok i ministryně práce Jana Maláčová. Ta rovnou přiznává, že kontroly, které se chystají i do výše zmíněné firmy Kateřiny Kadlecové, aktivně rozjela. „V programu Antivirus je podmínka, že když firma čerpá příspěvky na zaměstnance, tak těmto lidem nesmí dát výpověď. Ale víme, že už se to děje, proto jsme udělali první velkou, tak kritizovanou vlnu kontrol. Samozřejmě že firmy tu podmínku porušují, naštěstí jsme to ale těmi plošnými kontrolami docela podchytili.“
V pomoci zasaženým vláda selhává. V kontrolách a nedůvěře k lidem vyniká. Už je skoro trapné opakovat, že bohaté jsou jen země s vysokou mírou důvěry. S touto vládou kontrolorů se k nim neposouváme.