1 POLITICKÁ ARÉNA

Ruský oligarcha si koupil EU občanství a Komise to odmítá řešit

Ruský oligarcha Oleg Děripaska, který je pokládán za člověka blízkého Kremlu, si koupil občanství Kypru. Uvedl to list Kommersant s odvoláním na Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu. Informace, že Děripaska získal kyperské občanství, byla potvrzena i jeho mluvčím, což je alarmující předně v souvislosti s podezřením, že je zapletený v praní špinavých peněz a v dalších nelegálních a korupčních aktivitách.

Stejně jako ostatní ruští oligarchové, má i „hliníkový král“ Děripaska úzké vztahy s vedením země. Ty mu umožnily vybudovat obrovské průmyslové impérium a ovládnout ruský trh s hliníkem. Měl dobré vztahy s bývalou hlavou státu Borisem Jelcinem a má je i se současným prezidentem Vladimírem Putinem. To mu prakticky zajišťuje v Rusku beztrestnost.

Se získáním kyperského občanství může Děripaska nyní cestovat po celé Evropské unii bez víz a zároveň zde tak může provozovat své podnikatelské aktivity a rozšiřovat svůj politický vliv. Osobně v tom spatřuji velké bezpečnostní riziko, proto jsem se na tento případ dotázal Evropské komise a vyzval k řešení.

Vyhýbavá a alibistická odpověď komisařky Jourové

Podle EK, konkrétně odpovídala naše česká komisařka Věra Jourová (ANO 2011), je na každém členském státu, aby s náležitým ohledem na právo Unie stanovil vlastní podmínky pro nabytí a ztrátu svého občanství. Členské státy by měly svého výsadního postavení při udělování občanství využívat v souladu s mezinárodním právem a právem EU a v duchu čestné spolupráce s ostatními členskými státy.

Komise prý monitoruje programy udělování občanství investorům a jejich využívání. Aby mohla země EU udělit investorovi své občanství, musí mezi ním a daným státem existovat skutečná vazba. Jenže právě tady vidím problém, není mi totiž jasné, jaká je skutečná vazba mezi Kyprem a Olegem Děripaskou. Osobně si myslím, že se jedná o účelové získání možnosti volného pohybu po Evropské unii.

Evropská komise v odpovědi také dále napsala, že v případech obvinění z podvodu a trestné činnosti spojených s nabytím státního občanství, je na příslušných vnitrostátních orgánech, aby tato obvinění vyšetřily. Takové vyšetřování musí členské státy náležitě provést, mj. za použití ustanovení směrnice EU o předcházení využívání finančního systému Unie k praní peněz.

Odpověď mě jednoduše neuspokojila. Je vyhýbavá, povrchní, alibistická a vlastně se nezabývá jádrem problému, že se po území Evropské unie může bez jakýchkoliv víz a omezení pohybovat pochybný člověk. Prostě obecné konstatování, jak to s udělováním občanství je a absolutně žádná snaha to prověřit a nějak řešit, tedy žádné „podáme podnět Kypru na prošetření“. Velice zvláštní, předně vzhledem k tomu, že jinak od Komise často slýcháváme o nebezpečnosti Ruska a všichni jsou vyzýváni k opatrnosti. Když ale dojde na lámání chleba, strčí Komise hlavu do písku. Takto důvěru lidí v EU opravdu neobnovíme.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.