1 Politická aréna

Média by se měla více zajímat o vraždy Křesťanů v Nigérii

Témata: ,

Šokující údaje nedávno uvedla Křesťanská asociace v Nigérii ve své tiskové zprávě. Podle ní bylo v této zemi od začátku letošního roku zavražděno na šest tisíc křesťanů, převážně žen a dětí. Za posledních sedm let se oběťmi náboženského násilí staly desítky tisíc lidí. Vrahy jsou převážně fanatičtí muslimové z kmene Fulani a radikálního uskupení Boko Haram. Útoky na křesťany lze označit jako genocidní. Bohužel trvají už více let a Kristovi vyznavači jsou zabíjeni i v kostelích. Při jednom takovém masakru bylo třiceti účastníkům bohoslužeb dokonce podříznuto hrdlo. Asi 2,6 milionů osob bylo do současné doby nuceno opustit své domovy. Nigerijští křesťanští představitelé viní z násilí rovněž zdejší federální vládu, která podle nich proti těmto vraždám a pronásledování téměř nic nedělá.

Nigérie se zhruba 150 miliony obyvatel a stovkami etnických skupin je nejlidnatější zemí v Africe. Už tato skutečnost bývá příčinou nebezpečně napjatých situací. Země je sice zhruba stejnoměrně rozdělena mezi muslimy na severu a křesťany na jihu, kteří tvoří mírnou většinu, nicméně všude jsou poměrně četné křesťanské a muslimské menšiny. Ve středu země pak žijí vyznavači obou náboženství smíšeně. A právě na tomto území se nejčastěji dějí pogromy na křesťany.

Příčinou zla je především již zmíněné radikální islamistické hnutí Boko Haram, jehož cílem je totální likvidace západní civilizace a jejího vzdělávacího systému. Je pravdou, že kromě křesťanů, kteří jsou hlavním cílem jejich útoků, tito náboženští fanatici vraždí rovněž umírněné muslimy. Mnoho muslimských dětí nechodí do škol a jediné co se učí, je recitovat zpaměti Korán. Jinak často neumí ani číst a psát. Neznají proto žádné dovednosti, které by jim mohly pomoci v praktickém životě. Takových jsou tam miliony. Toulají se po celé zemi a živí se žebrotou. Je logické, že tyto děti se pak stávají snadnou kořistí radikálních islamistů, kteří je verbují do svých milicí. To ony pak útočí na vládní budovy, vypalují školy a zabíjejí lidi.

Radikální islamisté drží v zajetí také tisíce žen a dívek, část z nich byla unesena, ale některé jim i přivedly přímo jejich rodiče. Ženy s dětmi jsou využívány při sebevražedných útocích, podle dostupných informací se ale nezabíjejí dobrovolně. Násilníci jim vyhrožují, že pokud bombu na sobě neodpálí, zavraždí je i jejich příbuzné, a protože jsou často svědkyněmi dalších vražd a násilí, vědí, že nejde o žádné plané výhružky.

Extrémisté z Boko Haram jsou pohromou hlavně pro severovýchod Nigérie a rovněž příhraniční oblasti sousedních států. Jejich cíl je stejný jako u fanatiků z Islámského státu. Chtějí v této oblasti zřídit náboženský stát na základě nejpřísnější verze islámského práva šaría.

Smutný je také fakt, že cílená likvidace křesťanů v tomto africkém státě se děje téměř za nezájmu médií. Když jsou vražděni křesťané v Nigérii, svět mlčí. Když zahynou běženci při nebezpečné cestě z Afriky do Evropy na moři, jsou toho plné noviny. Znamená to snad, že životy křesťanů mají menší hodnotu?


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.