Zemětřesení ve Francii. Le Penová vítězí nad Macronem v boji o křesla do EP

VOLBY DO EP

Zemětřesení ve Francii. Le Penová vítězí nad Macronem v boji o křesla do EPAKTUALIZOVÁNO
Marine Le Penová Foto:

FOTO: shutterstock.com

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové vyhrálo s 23,31 procenty hlasů volby do Evropského parlamentu ve Francii. V očekávaném souboji s proevropskou stranou prezidenta Emmanuela Macrona získalo o 0,9 procentního bodu více než koalice Obroda. Konečný výsledek voleb dnes oznámilo francouzské ministerstvo vnitra.

Podle přesných údajů získalo RN 23,31 procenta hlasů a prounijní formace Obroda, jejímž základem je Macronova republika v pohybu (REM), 22,41 procenta. Obě formace tak budou mít v EP po odchodu Británie z Evropské unie po 23 mandátech, napsala agentura AFP.

Na třetím místě, se 13,47 procenta hlasů, skončili Zelení a jejich strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV) bude mít v EP 13 křesel. Republikáni mají 8,48 procent hlasů, což odpovídá osmi poslancům. Levicová Nepodrobená Francie (LFI) a socialisté budou mít po šesti poslancích s výsledky 6,31 respektive 6,19 procenta hlasů.

Ve Francii přišlo v neděli k urnám 50,12 procenta voličů, což je o osm procentních bodů více než v minulých evropských volbách v roce 2014.

Le Penová, která v kampani tradičně sázela na protiunijní rétoriku, potvrdila stoupající trend svých preferencí z posledních průzkumů. Macronova strana šla do voleb s ambicí vyhrát v době poznamenané protesty takzvaného hnutí žlutých vest.

Největším překvapením je podle francouzských médií zřejmě vzestup environmentální strany Evropa Ekologie-Zelení (EELV), která výrazně překročila odhady předvolebních průzkumů.


Čtěte dále: Eurovolby na Slovensku podle medií vyhrála proevropská koalice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články