Babišovi utíkají důchodci ke komunistům

Babišovi utíkají důchodci ke komunistůmkomentář
Komentáře

komentář

Lenka Zlámalová

Jestli skutečně něco vážně ohrožuje politickou kariéru Andreje Babiše, je to útlum ekonomiky. Jeho voliči jsou výrazně více než u opozičních stran závislí na přísunu veřejných peněz. Když se objeví signály, že Andrej Babiš není schopen pokračování tohoto přísunu zajistit, začnou ho velmi rychle opouštět a přesouvat se jinam. Na začátku roku začal Babiš spolu se sliby, komu všemu přidá a zvýší důchody nebo dávky, šířit i potřebu šetřit. Velmi razantně to jede především jeho ministryně financí Alena Schillerová. Je to její role. Začala zpochybňovat i zvýšení důchodů o 900 korun na příští rok, které už předtím Babiš ohlásil a slíbil. Toho se hned chytla agilní sociálnědemokratická ministryně práce Jana Maláčová.

Ta si jako jedna z mála straníků dobře uvědomuje, že sociální demokracii může vytáhnout ze dna nikoliv její oblíbená progresivistická politika, ale tradiční přerozdělování veřejných peněz vybraným společenským skupinám. To, čemu se říká stará, tradiční levice.

Maláčová se pasovala do role advokátky seniorů. Začala proti Schillerové, která chce v průměru přidat příští rok jen 750 korun, hájit vzestup o 900 korun. Včera se ve vládě strhla o roli hlavního patrona penzistů velká bitva. Andrej Babiš si zjevně uvědomil, co je v sázce. Senioři jsou jeho tvrdým voličským jádrem. Podle agentury Median tvoří 45 procent jeho příznivců. Kdyby o ně Andrej Babiš přišel, spadne jeho podpora pod úroveň Pirátů.

Proti Maláčové včera ve vládě ostře vystartoval ve snaze sebrat jí roli hlavního obhájce seniorů a postavil se proti Schillerové i svým dalším ministrům. „Navýšení důchodů pro rok 2020 má hnutí ANO v programu. Chápu, že se chce ministryně Maláčová nějak profilovat v důchodech, ale ČSSD ani ona v navýšení důchodů na tento rok nemají nic společného. Říkám 900 korun ano, ale musíme hledat i úspory. Chci tu částku prosazovat,“ řekl v pondělí po jednání vlády.

Z průzkumů agentury Kantar pro Českou televizi, která se detailně dívá na podporu v jednotlivých generacích, se ukazuje, že Andreji Babišovi už začínají senioři utíkat. Víc než k sociálním demokratům ale míří k vládu podporujícím komunistům. Ještě v lednu měl Andrej Babiš mezi lidmi z generace 60 plus podporu 49,5 procenta. Komunisté 9 procent a sociální demokraté 7,5 procenta. Už v únoru, kdy řeči o šetření a nižším vzestupu penzí již rezonovaly veřejným prostorem, klesla Babišovi přízeň seniorů na 46,5 procenta. Komunistům se vyhoupla na 12,5 procenta a sociálním demokratům na 9 procent. Komunisté mezi seniory získali zhruba to, co Andrej Babiš ztratil.

Trend je tak viditelný, že Babišovým průzkumovým analytikům nemohl uniknout. Šéf ANO žádný propad své politické podpory nedovolí. Je to pro něj jasná lekce. Svým cílovým skupinám bude přidávat, i když půjde ekonomika dolů. Prakticky to znamená buď prohlubování rozpočtového schodku a státních dluhů, nebo zvýšení daní. Ty drtivá většina Babišových voličů neplatí. Je to pro něj méně bolestná cesta než si nechat v Bruselu kazit svou image dobrého hospodáře vysokými schodky. 

Související články