1 Zeman u Soukupa

Zemanovo televizní kádrování. O Ťokovi, Petříčkovi i o senátorech – ubožácích

, , Nové

Témata: ,

Miloš Zemana ve čtvrtek v pořadu Týden s prezidentem uvedl, že časté střídání ministrů dopravy protahuje výstavbu silnic a dálnic. "Takže si myslím, že je ještě potřeba dát mu určitou šanci," řekl prezident k Danu Ťokovi (za ANO) v televizi Barrandov. Kvůli problémům kolem výstavby a úklidu dálnic se vyslovil pro odchod generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupy. "Tam milosrdenství nepřichází v úvahu," podotkl. "Nevyhodíme-li některé svoje podřízené, budeme vyhozeni sami," řekl také k Ťokovi.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš ve čtvrtek odmítl informace, že už se dohodl s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem na odchodu ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) z kabinetu v půlce března i na jménech jeho možných nástupců. Filip má podle předsedy vlády právo na vyjádření názoru. "Ale není to KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude," řekl novinářům Babiš před odletem na bratislavskou schůzku premiérů visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ťok novinářům ve Sněmovně řekl, že cítí důvěru premiéra.

Zeman v televizi Barrandov dále potvrdil, že minulý týden při jednání ústavních činitelů ocenil Petříčka za uklidnění situace kolem čínského velvyslance a firmy Huawei, před jejímiž technologiemi varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). "Vytknul jsem mu taky veřejně, že při své návštěvě Ukrajiny dostatečně výrazně nezmínil problém banderovců," řekl prezident. Petříček podle něj podcenil "tento fenomén", Zeman poukázal na vyjádření polské strany, že s banderovci se Ukrajina do Evropské unie nedostane. Prezident už dřív uvedl, že pokládá banderovce, kteří během druhé světové války vraždili Poláky i volyňské Čechy, za válečné zločince.

Ve Venezuele se nestalo nic proti ústavě, podle které parlament odvolal prezidenta Nicoláse Madura, odůvodnil dále Miloš Zeman pozvání pro prozatímního venezuelského prezidenta Juana Guaidóa na návštěvu Česka. O pozvání pro Guaidóa informoval Pražský hrad ve středu. Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil 23. ledna prezidentskou přísahu poté, co parlament neuznal Madurův druhý prezidentský mandát, protože vzešel z nedemokratických voleb. Prezident řekl, že Madura z funkce odvolal venezuelský parlament, který ovládá opozice. Podle venezuelské ústavy, jestliže je prezident odvolán nebo zemře, na jeho místo jako dočasný prezident nastupuje předseda parlamentu, doplnil. "Což je právě pan Guaidó. Takže nestalo se nic proti této ústavě," podotkl.

Prezident připomněl, že v dopise s pozváním pro Guaidóa vyzval prozatímního prezidenta. aby co nejrychleji uspořádal opravdu svobodné volby. Poukázal na to, že Venezuela má rozsáhlá ložiska ropy, ale trpí přitom nesmírnou chudobou, rozpadem zdravotnictví a školství. "Ta země v první řadě potřebuje svobodné volby," dodal.

Senát zatím neobdržel návrh prezidenta Miloše Zemana na jmenování právníka Aleše Gerlocha ústavním soudcem. Místopředseda Senátu a STAN Jan Horník proto ve čtvrtek označil vyjádření k podpoře Gerlocha za spekulace. Nepotvrdil tak informace, podle nichž by proti této nominaci měl hlasovat i senátorský klub Starostů. Proti Gerlochovi se zatím veřejně postavili lidovci, TOP 09 a zástupci klubu Senátor 21, většinu ale v horní komoře parlamentu nemají.

"Vše prohlašované bez známosti konkrétního kandidáta prezidenta republiky se nedá brát vážně a patří do oblasti spekulací a možná i fabulací," uvedl Horník. Podle něj je třeba vyčkat, až senátoři nominaci projednají. "Vše ostatní je zbytečné mlácení prázdné slámy v mediálním prostoru," dodal Horník. Zeman dříve uvedl, že má tři kandidáty a postupně je senátorům navrhne.

Informaci, že senátoři STAN asi pro Gerlocha hlasovat nebudou, přinesl server Novinky.cz s odvoláním na předsedu hnutí Petra Gazdíka. "Naši senátoři o tom na klubu ještě nerozhodli, nicméně většina pana Gerlocha nepodpoří," uvedl Gazdík podle serveru.

Zeman k tomu v televizi Barrandov uvedl, že ctí Gerlochovu odbornost a považuje ho za uznávanou právní autoritu. "Pokud jsou (senátoři) takoví ubožáci, že je spíše zajímá, kdo co navrhuje, než kdo je navrhován, tak to svědčí jen o jejich úrovni, o jejich charakteru a polemizovat s těmito ubožáky opravdu nemá cenu," řekl prezident.

Dále čtěte: Nepochopili mě správně, mírní Toman své výroky o podezřelém mase a pražské restauraci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.