1 Zeman a Čína

Čínské investice zůstávají velmi, velmi nízké, přiznává Zeman před cestou do Číny

, aktualizováno

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman odjíždí ve středu už popáté na návštěvu Číny. Při té příležitosti poskytl čínské televizi CCTV rozhovor o vzájemných vztazích. Zeman v rozhovoru mimo jiné přiznává, že jsou čínské investice v České republice jsou stále velice nízké. Přepis rozhovoru zveřejnil Pražský hrad zde

Zeman se rovněž zastal čínské společnosti Huawei, kterou by rád viděl jako velkého čínského investora. A řekl také, proč jej do Číny doprovodí Jaromír Jágr.

Zeman před cestou do Číny poskytl rozhovor, ve kterém se negativně zmínil o dosavadní ekonomické spolupráci. „Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí. Nejsou mi přitom jasné konkrétní důvody. Vím, že CEFC měla v Číně problémy, za které však rozhodně nejsem zodpovědný. Setkám se s generálním ředitelem CITIC Group a opravdu velmi doufám, že investice skupiny CITIC v Česku budou úspěšnější. S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ řekl Zeman.

Zeman rovněž dlouhodobě podporuje čínskou společnost Huawei, která přitom podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost představuje bezpečnostní riziko. „Víte také, že jsem podpořil technologickou firmu Huawei, když jsem zdůraznil, že jde především o normální obchodní soutěž a konkurenční boj a že chybí konkrétní důkazy, že by Huawei představoval bezpečnostní riziko. Naopak bych firmu Huawei rád viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme. Absenci velkých čínských investorů zkrátka považuji za skvrnu na česko-čínské spolupráci,“ uvedl prezident v rozhovoru.

Prezident hovořil také o projektu hedvábné cesty. „Ta představuje fantastický infrastrukturní projekt spojující Čínu prostřednictvím Střední Asie s Evropou. Mou snahou je, aby jedno z železničních spojení v rámci této iniciativy vedlo přes Českou republiku,“ řekl Zeman.

Zeman nezapomněl zmínit, že jej doprovodí hokejová legenda Jaromír Jágr. „Asi víte, že tváří hokejového turnaje Zimních olympijských her v Pekingu v r. 2022 bude Jaromír Jágr, který mě doprovodí na nejbližší cestu do Číny,“ řekl. 

Při návštěvě Číny čeká prezidenta Miloše Zemana jednání o nové Hedvábné stezce, šesté setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem nebo otevření veletrhu Beijing Expo. Zúčastní se také velké recepce na českém velvyslanectví v Pekingu, která připomene 70 let od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a tehdejším Československem. Zemi středu navštíví Zeman ve funkci prezidenta již popáté. Zemana doprovodí i hokejista Jaromír Jágr či bývalý fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd.

Čtěte také: Pokud teď pár lidí neztratí nervy, sledujeme začátek Babišova konce

,