1 Časté psychózy z konopí

Také si dáváte častěji jointa? Pak patříte k těm, kdo trpí až třikrát častěji psychózami, ukázala studie

, NOVÉ

Témata: ,

Nová studie, kterou představil tým pod vedením Marty Di Forti z King's College London a jíž publikoval časopis The Lancet Psychiatry, přináší zjištění, že ti, kteří často užívají konopí, trpí několikanásobně častěji psychózami než lidé, již je neužívají. Vědci zároveň varují před legalizací konopí.

Vědci získali data od 901 pacientů ve věku 18-64 let, kteří se léčili s psychózami v 11 zařízeních v Evropě a Brazílii, zároveň také nasbírali data od 1237 lidí ze stejných lokalit, kteří psychózami netrpěli. Experti se zároveň pacientů dotazovali, jak často a jaký druh konopí konzumovali. Následně vytvořili dvě skupiny podle obsahu THC (méně nebo více než 10 procent obsahu THC).

Pacienti, kteří konzumovali konopí denně, trpěli psychózami třikrát více než ti, kteří drogu nepožívali. Pokud by vysoce účinné konopí z trhu úplně zmizelo, snížila by se míra psychózy o 12,2 %. V Amsterodamu až o 50 %, v Londýně pak o 30 %, tvrdí vědci.

Studie, kterou zveřejnil odborný časopis The Lancet Psychiatry, není sama o sobě stoprocentně přesvědčivým důkazem, že častější psychózy způsobovalo právě konopí. Pravděpodobnost, že jde právě o tento vztah, který může psychózy způsobovat častěji, ale roste. Švýcarští vědci prokázali už v roce 2017, že užívání konopí zvyšuje riziko schizofrenie.

Dieter Meyerhoff z University of California v San Franciscu zároveň upozorňuje na současný trend a diskuzi o legalizaci konopí. "Předtím, než bude konopí legalizováno, a v některých státech už legální je, by si společnost měla být vědoma důsledků konopí na zdravotní stav jedinců," řekl Dieter Meyerhoff s tím, že společnost "ví stále málo o zdravotních důsledcích nekontrolovaného užívání konopí, a to zejména mezi mladistvými nebo čerstvě dospělými lidmi".

Čtěte také: Pacientka strávila po operaci dva dny na chodbě a zemřela, událost prověří slovenský úřad

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.