Další potíže pro Boeing? Při výrobě Dreamlineru má docházet k vážným nedbalostem

Další potíže pro Boeing? Při výrobě Dreamlineru má docházet k vážným nedbalostemNOVÉ
Konstrukce Boeingu 787 Foto:

FOTO: Wikimedia commons - markjhandel

Svět

PROBLÉMY BOEINGU

zd Echo24

Při výrobě nových letounů Boeing 787 Dreamliner v továrně poblíž amerického Charlestonu dochází k vážným pochybením a nedbalostem, které mohou závažně ohrožovat bezpečný provoz letadel. Informuje o tom na svém webu deník The New York Times s odkazem na výpovědí zaměstnanců a stovky stran interních záznamů a dokumentů společnosti Boeing. Zda společnost neupřednostňuje rychlost výroby před kvalitou se začalo řešit v souvislosti s pádem Boeingu 737 MAX v Etiopii.

Továrna, kterou společnost otevřela v roce 2011, leží poblíž města Charleston v americkém státě Jižní Karolína. Podle deníku se vážné obavy o kvalitu produkce týkají poslední fáze montáže letadel typu Dreamliner. Jde údajně o ponechávání nepořádku v podobě kovových „hoblin“ poblíž kabeláží, instalaci vadných částí ve snaze dohnat zpoždění výroby či ponechávání dále nepotřebného nářadí pracovníky uvnitř nových strojů.

Zaměstnanci podle deníku vyplnili řadu stížností k úřadům, v nichž popisovali problémy při výrobě, ponechávání „nepořádku“ uvnitř nových letadel či tlak, aby potíže nenahlašovali. Problémy s kovovými odřezky, které by mohly poškodit kabely v nových letadlech, potvrdil i mluvčí federální letecké správy, která několik letadel podrobila inspekci.

Společnost obvinění odmítá a stojí za pracovníky v Jižní Karolíně. „Bezpečnost a kvalita je pro nás jednoznačně na prvním místě před rychlostí výroby,“ řekl mluvčí společnosti Gordon Johndroe. 

Důkazy o tom, že by problémy ve výrobně v Charlestonu vedly k nějakým incidentům, nejsou. Boeing 787 Dreamliner nikdy nehavaroval, pouze v roce 2013 byla flotila těchto letounů pozastavena kvůli problémům s bateriemi, které se mohly vznítit.


Čtěte dále: Blízko Mount Everestu havaroval letoun české výroby, jsou nejméně tři mrtví

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články