OSN varuje před návratem muslimských Rohingů do Barmy. Bojí se o jejich bezpečí

Repatriace Rohingů

OSN varuje před návratem muslimských Rohingů do Barmy. Bojí se o jejich bezpečíNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) varoval před plánovaným vracením uprchlíků z řad menšinového muslimského etnika Rohingů z Bangladéše zpět do Barmy. OSN požaduje, aby před repatriací běženců bylo posouzeno, zda je pro ně návrat na barmské území bezpečný.

Barma v neděli oznámila, že ve čtvrtek zahájí repatriaci statisíců Rohingů, kteří od loňského září uprchli před tažením barmských bezpečnostních sil z barmského Arakanského státu na bangladéšské území.

Barmská vláda uvedla, že 15. listopadu je připravena přijmout více než 2000 Rohingů, kteří žijí v uprchlických táborech v Bangladéši. Na základě barmsko-bangladéšské dohody z konce října by mělo být od poloviny listopadu každý den posláno zpět do Barmy 150 Rohingů.

Jeden z vůdců rohingských běženců ale dnes agentuře Reuters řekl, že desítky lidí, kteří jsou na seznamu potenciálních navrátilců, z bangladéšských uprchlických táborů v posledních dnech utekly. „Většina lidí na seznamu utekla, aby se vyhnula repatriaci,“ řekl Abdus Salám, rohingský předák v táboře, který se nachází asi 40 kilometrů jihovýchodně od bangladéšského města Cox‘s Bázár.

„Lidé se tak bojí, že budou identifikováni, že se ani neúčastní pátečních modliteb,“ řekl agentuře Reuters jeden z Rohingů, který se s rodinu přesunul z uprchlického tábora u města Cox‘s Bázár do jiného, aby unikl repatriaci. Bangladéšské úřady již dříve sdělily, že Rohingy nebudou k návratu do Barmy nutit, poznamenal Reuters.

OSN vyjádřila obavy, že pro muslimské Rohingy není návrat v tuto chvíli bezpečný, a to i z toho důvodu, že převážně buddhistické obyvatelstvo Barmy proti jejich vracení protestuje. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v neděli večer uvedl, že by zástupci rohingských uprchlíků měli mít možnost zhodnotit podmínky pro návrat v Barmě, než budou migranti posláni zpátky.

Od loňského srpna přišlo z převážně buddhistické Barmy do muslimského Bangladéše více než 700.000 Rohingů, kteří vyznávají islám. Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Když rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. OSN označila razie proti Rohingům za etnickou čistku.

Podle nedělního prohlášení barmské vlády mají vracející se Rohingové být nejprve na dva dny umístěni do repatriačních táborů, kde dostanou potraviny a oblečení, a následně se přesunou do tranzitních táborů. Při tomto procesu má poskytovat asistenci Čína, Indie a Japonsko, dodala bez dalších podrobnosti barmská vláda.

Čtěte také: Počet obětí bombových útoků „Mládeže“ v Mogadišu vzrostl na více než padesát

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články