Erdogan otevřel v Kolíně nad Rýnem obří mešitu. Návštěva Německa ukázala rozpory

návštěva Erdogana v Německu

Erdogan otevřel v Kolíně nad Rýnem obří mešitu. Návštěva Německa ukázala rozporyAKTUALIZOVÁNO
Slavnostní otevření mešity v Kolíně nad Rýnem Foto:

Foto: Reuters

Svět

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu zakončil svou třídenní státní návštěvu Německa. Na závěr svého programu v Kolíně nad Rýnem slavnostně otevřel jednu z největších evropských mešit.Návštěvu tureckého prezidenta provázely protesty, v pátek přišlo na berlínské Postupimské náměstí asi 1500 lidí. Další lidé protestovali během soboty, poblíž mešity v sobotu protestovalo asi 2000. Její bezprostřední okolí policie z bezpečnostních důvodů vyklidila.

Jedna z největších evropských mešit, a největší v Německu, byla v kolínské čtvrti Ehrenfeld postavena zásluhou vlivné muslimské organizace Ditib, která zastřešuje činnost stovek islámských spolků sdružujících hlavně příslušníky turecké menšiny v Německu.

"Dnes jsme svědky dějinné události. Ditib dnes oficiálně otvírá tuto mešitu a já chci na tomto místě vyslovit svůj nejhlubší dík tem, kteří se o to zasloužili," prohlásil Erdogan. Připomněl, že bylo i mnoho lidí, kteří proti této stavbě protestovali.

Mešita podle Erdoganu znamená budovu, v níž není rozdílů mezi lidmi. "Jako muslimové musíme společně pracovat pro mír," vyzval turecký prezident. Zdůraznil, že budova má sloužit také k pořádání kulturních akcí či sympozií. Opakovaně také zdůraznil, že skuteční muslimové nemají nic společného s terorismem. Erdogan zároveň odsoudil činnost Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Erdogan při slavnostní příležitosti rovněž zhodnotil svou návštěvu v Německu. "Přes všechnu kritiku jsme tu měli velmi dobrou a úspěšnou návštěvu," poznamenal Erdogan a vyjádřil přesvědčení, že začíná nová etapa turecko-německých vztahů a spolupráce, která bude "na všech rovinách" prohloubena.

Merkelová: Panují hluboké názorové rozdíly

Sobotní program turecký prezident zahájil snídaní s kancléřkou Angelou Merkelovou, probírali mimo jiné možnou ekonomickou spolupráci. Se šéfkou německé vlády jednal Erdogan už v pátek a jejich setkání i následná tisková konference jasně ukázaly hluboké rozdíly, které mezi oběma zeměmi v otázkách demokracie, svobody tisku nebo právního státu panují.

"Na jedné straně existuje společný strategický zájem na dobrých vztazích - i z německé strany. Na druhé straně jsou ale hluboké názorové rozdíly v otázkách, jak vypadá demokratická, svobodná, otevřená společnost," uvedla v pátek Merkelová po asi hodinu a půl dlouhém jednání.

Poměrně chladná byla podle německých médií také Erdoganova páteční schůzka s hlavou německého státu Frankem-Walterem Steinmeierem. Německý prezident při setkání se svým tureckým protějškem kritizoval  zatýkání politických oponentů v Turecku. "Mám jako prezident této země starost o německé státní příslušníky, kteří jsou v Turecku ve vazbě z politických důvodů," řekl Steinmeier. Obavy má podle svých slov také o turecké novináře, odboráře, právníky, intelektuály a politiky, kteří jsou v Turecku ve vazbě.

Spolkový prezident pro Erdogana v pátek vystrojil i slavnostní hostinu, která tradičně státní návštěvy doprovází, vícero německých politiků na ní ale kvůli nesouhlasu s Erdoganovou politikou odmítlo přijít.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kontroverzní návštěva v Německu: Erdogan otevře v Kolíně velkou mešitu

Turecko žádá Německo o vydání novináře Dündara. Provokace, tvrdí Němci