Studentka umění ulomila barokní soše předloktí. Protahovala se

Studentka umění ulomila barokní soše předloktí. Protahovala seNOVÉ
Morový sloup ve Stráži pod Ralskem Foto:

FOTO: Policie ČR

Domov

Poškození sochy sv. Prokopa

Třiadvacetiletá studentka umění z Nizozemí poškodila ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku morové sousoší z přelomu 17. a 18. století. Jedné soše kulturní památky ulomila předloktí. Policie cizinku obvinila z poškození cizí věci, hrozí ji až rok vězení. Informovala o tom mluvčí policie Ivana Baláková.

Incident se stal minulý týden, kdy do Stráže přijela skupina vysokoškolských studentů z Nizozemí zájezdovým autobusem. „Hned poté, co z něj vystoupili, se od nich oddělila třiadvacetiletá studentka a začala skákat po Mariánském morovém sousoší, které stojí na náměstí. Když se pak zavěsila na sochu svatého Prokopa, ulomila jí pravé předloktí a s ním se zároveň zřítila na zem,“ uvedla Baláková.

Dívka v Nizozemí studuje vysokou školu umění. Policistům řekla, že si po dlouhé cestě autobusem potřebovala protáhnout tělo, proto na barokní památku vylezla.

Poškozená socha sv. Prokopa
Poškozená socha sv. Prokopa Foto:

FOTO: Policie ČR

„Ujišťovala je, že sousoší poškodit nechtěla a je připravena vzniklou škodu zaplatit,“ dodala mluvčí policie. Přesná škoda bude známá až po vyjádření znalce, předběžně se odhaduje na více než 10 000 korun.

Morový sloup je dominantou protáhlého náměstí. Původní byl z roku 1682, ke změně kompozice došlo zhruba o 40 let později. Současná socha Panny Marie pochází z dílny sochaře K. Steyera z roku 1721, která nahradila dřívější sochařské dílo. To je nyní uloženo v muzeu. Později k ní přibyly sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána, sv. Šebestiána a sv. Prokopa.

Čtěte také: VIDEO: Lupiči v maskách přepadli bazén v Podolí. Utekli, když je vyrušil pekař

Související články