ANO nabízí sociálním demokratům pět ministerských křesel

ANO nabízí sociálním demokratům pět ministerských křeselSLEDUJEME ON LINE
Domov

VYJEDNÁVÁNÍ O VLÁDĚ

Lenka Zlámalová

Pondělní nabídka Andreje Babiše sociálním demokratům je horší než ta, kterou ČSSD odmítla před více než týdnem.

Hnutí ANO nabízí sociálním demokratům celkem pět křesel: ministerstvo obrany, zahraničí, školství a kultury. V nabídce je i ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo zemědělství. Ministrem vnitra by měl být nestraník vybraný Andrejem Babišem, se kterým by však měli vyslovit souhlas i sociální demokraté.

Deník Echo24 to zjistil z dobře informovaných zdrojů.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

16:00 Prezident Zeman preferuje vládu ANO s ČSSD

Po schůzce s ním to oznámil předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. 

15:30 Prezident ve středu a ve čtvrtek přijme další předsedy stran

Miloš Zeman ve středu na Hradě přijme předsedu lidovců Pavla Bělobrádka. Na čtvrtek se pak objednal šéf sociální demokracie Jan Hamáček.

15:20 Se Zemanem na Hradě jedná šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Ve Sněmovně novinářům řekl, že Piráti se chtějí z „první ruky“ dozvědět, jak vypadala jednání prezidenta s Babišem a na čem ztroskotala jednání sociální demokracie s ANO. Ptát se chce i na to, zda Zeman doporučil Babišovi jednání s SPD a s KSČM a z jaké strany tento impulz vznikl.

15:10 Fiala: Zeman vidí jako pravděpodobné, že se ANO s ČSSD domluví

Prezident Miloš Zeman považuje za pravděpodobné, že se ANO s ČSSD domluví na vládní spolupráci. Po schůzce s prezidentem to řekl to předseda ODS Petr Fiala. Za hranici, do kdy by měl Andrej Babiš situaci vyřešit, Zeman pokládá průběh června, dodal Fiala.

15:00 Zeman nevezme Babišovi pověření k sestavení vlády

Předseda ODS Petr Fiala po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že prezident vidí pouze dvě varianty vlády. Buď koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů nebo menšinovou vládu ANO s podporou SPD a komunistů. V obou by byl premiérem Andrej Babiš.

14:30 Jaroslav Faltýnek nabídku popřel

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek dnes odmítl spekulace médií, že ANO nabídlo ČSSD pro případnou koaliční vládu pět ministerstev a obsazení ministerstva vnitra nezávislým expertem na základě společné dohody. Bližší informace o návrhu, který vyjednavači ANO sociálním demokratům v pondělí večer předložili, prozradit nechtěl. „Je to hezká spekulace, ale není to pravda,“ řekl Faltýnek o údajném návrhu.

14:20 Fiala přijel za Zemanem, řešit budou současnou politickou situaci

Předseda ODS Petr Fiala přijel na Pražský hrad řešit současnou politickou situaci. Chce si vyslechnout názor prezidenta Miloše Zemana, který je podle něj klíčovou postavou. Prezident následně přijme i šéfa Pirátů Ivana Bartoše. Oba politici o schůzky požádali již minulý týden po dočasném krachu jednání mezi ANO a ČSSD.

14:10 Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) nemůže být ministr nezávislý

„Ministr vlády může být odborník. Ale nemůže být nezávislý, to je pojmově vyloučené. Z Ústavy i Jednacího řádu vlády je závislý. Nemůže mít nezávislé rozhodování jako soudce. Proč krmíme veřejnost nepravdivými pojmy? Jak se pak má vyznat v ústavním systému?“ uvedl Kalousek na svém facebookovém účtu.

13:40 Poslanecký klub ČSSD nabídku zná

Poslanecký klub ČSSD byl dnes na jednání klubu s výsledky včerejšího jednání s ANO seznámen. Dohodl se ale až do pátku vyjednávání nekomentovat.

13:20 Podle Kateřiny Valachové je situace vážná. Komentovat ji nechce

„Je dohoda mezi sociální demokracii a ANO, že do pátku nebudou obě strany vyjednávání komentovat. V pátek se dozvíme všechny Informace, jak poslanecký klub, tak politické grémium a mimořádné předsednictvo strany. Situace je vážná a nechceme si nic vyřizovat přes média,“ uvedla pro deník Echo24 Valachová.

13:10 Milan Štěch se po nabídce nepídí. Ohledně Babiše má jasno

„Já jsem u toho nebyl a ani po tom nepídím. Já mám k tomu stanovisko, které jsem řekl na sjezdu a to se nezměnilo,“ řekl k novému vyjednávání pro deník Echo24 předseda Senátu Milan Štěch. Ten se po krachu jednání ANO a ČSSD vyjádřil proti vládě s Andrejem Babišem. „U něj (Babiše) riziko, že něco bude na papíře, a pak v praxi bude dělat něco jiného, je velmi vysoké. I kdyby k nějaké dohodě došlo, stejně by se pokoušel všechno ovlivňovat na základě svých zájmů,“ uvedl na adresu předsedy vlády a ANO.

13:00 Místopředsedkyně ČSSD Fialová o nabídce neví

„Nevím o tom, žádné informace od pana předsedy nepřišly. Čekám do pátku,“ uvedla pro deník Echo24 místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová.

12:55 Zástupci ČSSD zveřejněnou nabídku nekomentují

„Dohodli jsme se, že to nebudeme do pátku komentovat,“ uvedl pro deník Echo24 místopředseda ČSSD Roman Onderka, který se včerejšího jednání mezi ANO a ČSSD účastnil.

12:40 ANO nabízí 5 křesel a kompromis na ministerstvu financí

Hnutí ANO nabízí sociálním demokratům celkem pět křesel: ministerstvo obrany, zahraničí, školství a kultury. V nabídce je i ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo zemědělství. Ministrem vnitra by měl být nestraník vybraný Andrejem Babišem, se kterým by však měli vyslovit souhlas i sociální demokraté. Deník Echo24 to zjistil z dobře informovaných zdrojů.

08:30 Zástupci ANO a ČSSD odmítli po schůzce komentovat novou nabídku

Hnutí ANO na večerní schůzce sdělilo sociálním demokratům, za jakých podmínek by mohla pokračovat jednání obou subjektů o vládě. Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání novinářům řekl, že o podmínkách informuje postupně grémium a v pátek předsednictvo své strany. Komentovat podmínky navržené ANO nijak nechtěl, protože by to mohlo vysílat signály, uvedl Hamáček po zhruba hodinu a půl dlouhém jednání. Zástupci ANO před novináře nepřišli.

Rozhovory ANO a socialistů zkrachovaly 5. dubna na tom, že ANO nechtělo ustoupit od nominace svého předsedy Babiše do funkce premiéra. ČSSD byla ochotná být ve vládě s trestně stíhaným premiérem za předpokladu, že jim hnutí ANO přenechá ministerstvo vnitra, což podle socialistů mělo být zárukou nezávislého vyšetření případu Čapího hnízda, ve kterém je Babiš trestně stíhán. Ve hře byl i post ministra financí pro ČSSD, což ANO rovněž odmítlo. Celkem ANO nabízelo sociálním demokratům pět ministerských křesel, včetně ministerstva spravedlnosti.

Prezident Miloš Zeman poté doporučil premiérovi v demisi Andreji Babišovi, aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty. Proti tomu se ale postavil výbor hnutí ANO, který uložil vyjednávacímu týmu obnovit jednání s ČSSD.

Připravujeme podrobnosti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články