„Jsme ve válce. Potřebujeme přísnější opatření,“ myslí si Zeman. Lockdown ale prý nebude

ZEMAN PODPORUJE PRYMULU

„Jsme ve válce. Potřebujeme přísnější opatření,“ myslí si Zeman. Lockdown ale prý nebude
Miloš Zeman. Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka
Domov

mh Echo24

Současná opatření v boji proti koronaviru jsou podle prezidenta Miloše Zemana málo drakonická. On sám by byl ještě pro přísnější omezení. Ještě před měsícem přitom prezident varoval před panikou kolem koronaviru a odmítal plošné nošení roušek.

"My – a proto jsem jmenoval profesora Prymulu – potřebujeme drakonická, chcete-li vojenská opatření. Jsme ve válce a ve válce se jemná opatření příliš neaplikují," řekl Zeman na úvod rozhovoru pro sobotní Mladou frontu DNES. Na začátku září ovšem prezidentova slova zněla trochu jinak.

"Myslím, že by bylo dobré, aby roušky byly povinné jen v ohniscích, kterých je 160, zatímco všude jinde by byly dobrovolné," řekl tehdy Zeman a dodal, že bychom měli být "opatrnými optimisty". Chybu ovšem Zeman nepřiznává. "Nyní se stalo to, že ohniska nákazy jsou skoro všude. Jinými slovy, můj názor selektivního přístupu se ukázal být oprávněný. Jenom s tou výhradou, že dnes už je ta selekce nutná skoro všude," řekl prezident.

Lockdown nebude

Podle Miloše Zemana druhý lockdown nehrozí, protože si ho Česká republika nemůže dovolit. "Plně souhlasím s profesorem Prymulou, že je třeba zaměřit se na volnočasové aktivity, které se ekonomiky netýkají. Protože druhý pád ekonomiky už si tato země nemůže dovolit," řekl Zeman. Na připomínku, že už teď se zavírají například posilovny či noční kluby, prezident řekl, že ekonomický růst podle něj nesouvisí s posilovnami.

"Dojde k osekání všech aktivit, které nemají souvislost s ekonomikou. Jako jsou například ty posilovny. Ale jsou to desítky a desítky dalších aktivit. Někde jsem říkal – a říkal jsem to i profesoru Prymulovi –, že když zavřete noční kluby á la Techtle Mechtle, do kterých chodí pražská smetánka, tak bude sedět, číst knihy, jak doporučuje Prymula, a zvyšovat tím svou beztak nízkou vzdělanostní úroveň," myslí si prezident.

Miloš Zeman se vyjádřil také k demonstrantům proti nošení roušek mezi nimiž je například zpěvák Daniel Hůlka, kterého Zeman v minulosti vyznamenal. "Daniel Hůlka dostal vyznamenání za svůj pěvecký výkon. Pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci, doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí," uvedl Zeman.