1 POLEMIKA

Poslední polemika s Michaelem Žantovským

Témata: , ,

Michael Žantovský reagoval ve svém blogu na Echo24.cz na můj článek o prezidentské kandidatuře Jiřího Drahoše. Omezím se jen na pár poznámek, jichž se nemohu zdržet.

  1. „Obránci demokracie jako Bohuslav(!) Doležal a jeho fanklub a nekompromisní liberální konzervativci jako Václav Klaus ml. se dávají slyšet“, že pokud v druhém kole budou proti sobě stát Zeman a Drahoš, nepůjdou volit, protože „ze dvou zel… si prý nelze vybrat“. Pan Žantovský nějak zapomněl uvést, kde, jak a kdy to Václav Klaus ml. řekl, ale to není to hlavní. Já jsem nenapsal, že Zeman a Drahoš jsou stejné zlo, jen že Drahoš není smysluplná alternativa – a to je velký rozdíl. Tvrdit, že „Doležal a jeho fanklub se dávají slyšet“, je stejná sprosťárna, jako kdybych tu teď napsal „Žantovský a ,Knihovna Václava Havla‘ se tu dávají slyšet“. Článek jsem napsal sám za sebe, pod svým jménem a na svůj blog. A konečně „Doležal a Václav Klaus ml.“ je technika, jak oponenta dehonestovat srovnáním s někým, kdo je mi zvlášť odporný. Např. „Doležal, stejně jako kdysi Adolf Hitler, se dává slyšet“ (tím samozřejmě nechci srovnávat Klause ml. s Hitlerem, jen upozornit na neslušnost Žantovského polemizování).

  2. Drahoš se prý „v očích pánů Doležala a Klause“ provinil tím, „že údajně neobstál ve zkoušce, kterou před něj… předložil Klub na obranu demokracie…“. Zde si už troufnu říci, že pan Žantovský lže jako malý kluk: Kde a kdy prohlásil Klaus ml., že Drahoš neobstál ve zkoušce, kterou před něj předložil Klub na obranu demokracie? Kromě toho jsem samozřejmě nevyčítal Drahošovi, že neobstál v nějaké zkoušce, nýbrž jen to, že lakuje skutečnost narůžovo, když tvrdí, že nejsme v situaci, kdy by se „k moci dostaly strany, které by pak demokracii zničily“. Podle mého názoru to naopak velmi reálně a bezprostředně hrozí.

  3. A konečně, Michael Žantovský (nikoli Michael Žantovský a „Knihovna Václava Havla“) tvrdí, že „pan Doležal a jeho spolek… obyčejně blufují, aby pomohli jinému – nevím kterému – kandidátovi, který by podle nich byl lepším prezidentem“. Je mi líto, ale buď pan Žantovský ví kterému – a pak ať to taky řekne –, nebo to neví – a pak blufuje.

Na závěr jen shrnuji své stanovisko k problému „prezidentská volba“. Jsem přesvědčený, že se v ní toho dá napravit jen poměrně málo: to hlavní zlé se stalo už v říjnových volbách do PS a spravovat se to bude přinejmenším léta. Prezidentská volba může jen zbrzdit sešup po šikmé ploše, na níž jsme se ocitli. Tedy může za té podmínky, že bude zvolen někdo, kdo to dokáže. Bude to nesmírně těžké a pan Drahoš to určitě nedovede. Proto se v případě, že by se protlačil do druhého kola, s panem Žantovským u volební urny určitě nesetkám.

A ještě jedno předsevzetí a závazek do nového roku: myslím, že pan Žantovský mi svými polemickými manýrami dal dostatečné alibi k tomu, abych s ním už ani tady, ani nikde jinde a jindy nemusel polemizovat. Čehož se teď budu držet zuby nehty.


/
Politický komentátor

Absolvent FF UK, v 60. letech člen redakční rady časopisu Tvář, signatář Charty 77. V letech 1969 až 1989 pracoval v dělnických a technických profesích. Stál u zrodu Demokratické iniciativy. Po roce 1989 byl federálním poslancem a v letech 1992 - 93 šéfem poradců Václava Klause, s nímž se poté rozešel. V letech 1993-2002 přednášel české a maďarské politické myšlení na FSV UK. Od roku 2000 vydává internetový zápisník Události.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.