1 diplomová práce na Mendelově univerzitě

Diplomka ministryně Malé o králících: co vše se shoduje s jinou prací

, NOVÉ

Témata: , , ,

Nápadně podobné rozvržení kapitol, názvy oddílů a jedenáct stran literární rešerše shodných s jinou diplomovou prací. O tom, že nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), opisovala i ve své druhé diplomové práci na brněnské Mendelově univerzitě, informoval první server Echo24. Deník Právo text Malé získal a provedl analýzu.

Taťána Malá opisovala od studentky Zity Pavlišové, která práci psala v roce 2003, dva roky před novou ministryní. Podle zjištění deníku Právo se podobá rozvržení kapitol v teoretické části, názvy jednotlivých oddílů a citace některých autorů. Velice podobné jsou i názvy prací. Malá odevzdala v roce 2005 Mikroklimatické podmínky v chovu králíků, Pavlišová o dva roky dříve Hodnocení mikroklimatických podmínek v chovu králíků.

V práci Malé se s prací Zity Pavlišové shoduje jedenáct stran literární rešerše. „Diplomka vykazuje shody v literárním přehledu. To je asi 25 stránek textu, kde se shoduje cca 11 stránek textu s diplomovou prací z roku 2003. Je to řádně odcitované, nicméně překryv to je,“ uvedla v pondělí pro deník Echo24 rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Dodala, že v roce 2005 ještě neexistovaly antiplagiátorské programy.

Čtěte také: Ministryně Malá opisovala i v diplomce o chovu králíků

Malá v práci Pavlišovou vůbec necituje, odkazuje se jen na původní literaturu, ze které podle všeho nečerpala. Například v kapitole o technologii odklizu králičích výkalů Pavlišová parafrázovala autorku Evu Tůmovou. Úplně stejně parafrázi v textu použila Malá. „Dospělý králík vyloučí denně kolem 200 g pevných výkalů a 450 ml moči, mladý králík přibližně 60 g pevných výkalů a 180 ml moči. Jedna králice středního plemene vyprodukuje ročně cca 1 m krychlový trusu,“ cituje deník Právo jednu z očividně opsaných částí.

Původní text autorky zněl takto: „Dospělý králík vyloučí denně kolem 200 g pevných výkalů a 450 ml moči, mladý králík přibližně 60 g pevných výkalů a 180 ml moči. Produkce suchých výkalů od jedné králice včetně hoblin z porodních hnízd a odchovaných mláďat pak představuje přibližně 1 m krychlový.“

Podle univerzity o plagiátorství nejde, text ale znovu prověří

Podle univerzity ale o plagiát nejde, protože práce splnila požadavky. „Diplomová práce Taťány Veličkové (dnes Malé – pozn. red.) Mikroklimatické podmínky v chovu králíků z roku 2005 je originální prací z podstaty kapitol cíl, materiál a metodika, výsledky práce a diskuse. Přináší nové poznatky o vlivu ročního období na růst brojlerových králíků v intenzívním chovu v závislosti na pohlaví. Výsledky jsou originální, statisticky zpracované a řádně popsané,“ uvedla univerzita.

Mluvčí Mendelovy univerzity Jiřina Studénková pro deník Právo uvedla, že škola srovnávala jen diplomové práce s podobným tématem, ale nešlo se do původních zdrojů, ze kterých vycházely. Věc by se měla ještě jednou prošetřit.

Taťána Malá opisovala i v diplomové práci v roce 2011 na bratislavské soukromé Panevropské vysoké škole (PEVŠ). Systém na odhadování podvodů našel opakovanou shodu s příspěvky na internetu s prací jiné studentky z Masarykovy Univerzity v Brně. Taťána Malá v pátek při uvedení na ministerstvo odmítla plagiátorství. Uvedla, že možná jen někde zapomněla citovat a na svoji práci je hrdá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Malá o plagiátorství: Jen jsem opomněla citovat. Přestaňte s tou kampaní, řekl Babiš

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou
,