3 Zadrželi nesprávné

Místo násilníků zatkli těžkooděnci nevinné Izraelce. Ministr důvod k omluvě nevidí

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Zadržení sedmi mužů, kteří v druhé polovině dubna napadli číšníka v centru Prahy, předcházel omyl pražské policie. Těžkooděnci se samopaly zatkli v pražském hotelu Astoria sedm domnělých pachatelů, turisté původem z Izraele však s incidentem neměli nic společného. Omyl vyšel najevo až na policejní stanici, odkud policie muže po ověření totožnosti s omluvou propustila. Informaci přinesl server Aktuálně. Poprvé od útoku se dnes na veřejnosti objevil napadený číšník. „Jedna rána navíc a už jsem tu nemusel být,“ uvedl.

Policisté proti domnělým pachatelům zasáhli den po útoku. Turisté podle svých slov ve chvíli, kdy do hotelu vtrhla jednotka těžkooděnců, odpočívali ve svých pokojích. Zásah, při němž je policisté žádným způsobem nelegitimovali, popisují jako brutální. „V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav,“ řekl serveru Aktuálně jeden z turistů Eli Gershzon. Po zatčení byla skupina za pozornosti turistů policisty vedena centrem Prahy na služebnu. Eli Gershzon situaci přirovnává k zatčení hledaných teroristů, zatčení a jeho způsob muži označili za ponižující.

K policejní akci se dnes vyjádřil i ministr vnitra Lubomír Metnar. Uvedl, že se podobné věci stávají a důvod k omluvě momentálně nevidí. Dostatečné je podle něho vysvětlení situace zasahujícími policisty. „Bohužel stane se, že i speciální jednotka někdy zadrží podezřelého a nakonec se ukáže, že to není on,“ řekl serveru Aktuálně. „A v praxi to není ojedinělý případ, protože v rámci prověřování identity a zadržení osob se nakonec může ukázat, že to nejsou ti, kteří jsou hledaní,“ dodal ministr.

Na tiskové konferenci dnes poprvé po napadení vystoupil napadený pětatřicetiletý číšník. Muž před novináři vystoupil ve slunečních brýlích, právě kvůli poraněnému oku. Vidí mlhavě, doufá ale, že se mu zrak vrátí úplně. „Bylo to jen o vlásek. Jedna rána, jeden kop navíc, a už jsem tu nemusel být,“ řekl muž. Zároveň poděkoval lékařům a blízkým, kteří se o něj v posledních týdnech starali. V nemocnici se napadený muž probral po dvou nebo třech dnech. Prodělal dvě operace, domů ho lékaři propustili minulý týden. „Zatím mě nečeká žádná další operace, zůstávám na pozorování,“ řekl novinářům. Dodal, že zatím neví, kdy se vrátí do práce.

Podle advokáta Lukáše Trojana byl zásah policistů logický a správný. Pozastavil se však nad formou zadržení, zejména s ohledem na následné poklidné zadržení skutečných útočníků. „Přemíra akční represe a nevyužití jiných prostředků byla popřena formou zadržení skutečných pachatelů na letišti. Neschopnost omluvy a tutlání omylu je pro PČR typické a nestojí za komentář,“ napsal advokát na twitteru.

Policisté k nasazení těžkooděnců přistoupili proto, že útočníci byli podle záběrů nebezpeční a uměli bojové sporty. K chybnému určení pachatelů došlo na základě jednoho z poznatků, které policie přijala. „Dostali jsme celou řadu poznatků k pachatelům a o jejich místě výskytu. Jeden z nich byl však mylný, což ale policisté v samotném prvopočátku nemohli tušit. Zadrželi v hotelu skupinu cizinců, kteří odpovídali popisu, ale jak se následně ukázalo, hledaní pachatelé to nebyli,“ řekl mluvčí policie Jan Daněk.

Jeden z mužů následně skončil na ošetření v nemocnici. Poškození Izraelci si podle svých slov v České republice shánějí advokáta. Ačkoliv přijali omluvu policistů, žádají po vedení policie oficiální omluvu a vysvětlení. Jasno chtějí mít také v tom, zda jejich jména nefigurují v žádném z registru trestů. Policie prozatím žádné informace o dalším postupu cizinců nemá. Podle mluvčího Jana Daňka se však s policisty rozloučili s úsměvem. „Také byli informováni, jakou cestou si mohou případně podat na jednání policie stížnost. To ještě na místě odmítli. Do současné doby nedisponujeme žádnou informací, že by stížnost podali,“ uvedl mluvčí.

Útok na číšníka se odehrál v dubnu v restauraci ve Vladislavově ulici v Praze. Pět ze sedmi turistů, kteří do Prahy přicestovali z Nizozemska, muže fyzicky napadlo. Ten skončil s vážnými zraněními na jednotce intenzivní péče. Skuteční pachatelé byli později zadrženi na ruzyňském letišti. Dva z nich byli následně propuštěni, podle policie se útoku neúčastnili. Pětice mužů byla obviněna z výtržnictví, tři z nich byli z Česka na pět let vyhoštěni. Zbývající dva Nizozemci zůstávají v české vazbě, za výtržnictví a těžké ublížení na zdraví jim hrozí až deset let vězení.

Čtěte také: Kdo jsou brutální útočníci? Nizozemská média už zveřejnila jména i sociální profily

VIDEO: Tady nesmíte pít vlastní alkohol, řekl číšník cizincům a skončil na „jipce“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.