1 Nová povinnost pro řetězce

Stát bude mít citlivá data o našich nákupech. „Nedostanou se mimo ČSÚ,“ slibuje

NOVÉ

Témata: ,

Nová povinnost odevzdávat státu detailní informace o každém nákupu se nedotkne 99 procent podnikatelských subjektů, slibuje stát. Respektive Český statistický úřad (ČSÚ), kterému budou největší řetězce zasílat data už od ledna dvakrát měsíčně. Zahrnout do povinnosti i maloobchodníky stát neplánuje ani v budoucnu. Data hodlá ČSÚ využít k přesnějšímu výpočtu inflace. Stát bude mít nicméně k dispozici citlivé informace o tom, jaké zboží lidé nakoupili.

„Povinnost se žádným způsobem nedotkne přes 99 procent podnikatelským subjektů. Bude se týkat pouze některých největších obchodních řetězců, jejichž počet lze sečíst na prstech pravé a levé ruky,“ uvedl pro Echo24 za ČSÚ Jan Ciesler s tím, že největší řetězce už dnes data statistikům poskytují. Úředníci je sbírají v terénu, když vybrané prodejny každý měsíc navštěvují.

Novinkou tak dle ČSÚ odpadne zátěž jak úřadu, tak jeho respondentům. Od ledna budou vybrané společnosti zasílat dvakrát měsíčně již existující agregovaná data ze svých stávajících informačních systémů, navíc bez nutnosti technologických zásahů do pokladních systémů, řekl Cieslar s tím, že půjde o náhradu ručního sběru dat již hotovými úplnými údaji, kterými řetězce disponují.

Nová povinnost se opírá o nařízení Evropského parlamentu a Rady o harmonizovaných indexech spotřebitelských cen a indexu cen bytových nemovitostí a do českého právního řádu ji aplikuje vyhláška. Její znění by mělo být známé do konce listopadu a právě v ní by mělo být uvedeno, koho se povinnost týká. „Za ČSÚ je povinnost zahrnuta v návrhu vyhlášky o programu statistických zjišťování pro rok 2019. Vyhláška vždy vychází do 30. listopadu předchozího roku,“ řekl Jan Ciesler.

‚Data se nedostanou mimo ČSÚ‘

Zavedením této povinnosti bude mít stát k dispozici velmi citlivá data, jaké zboží lidé nakupují. Český statistický úřad se nyní „dušuje“, že se data nedostanou mimo úřad. „Data získaná pro čistě statistické účely nemohou být a ani nebudou poskytována žádné třetí stra550ně pro kontrolní účely. To je vyžadováno a zaručeno zákonem danou nezávislostí Českého statistického úřadu,“ uvedl ČSÚ.

ČSÚ: „Scanner data (údaje o konkrétním zboží) jsou mezinárodně vžitým výrazem pro údaje z pokladních systémů vybraných obchodních řetězců. Jedná se o údaje o tržbách a fyzickém množství prodaného zboží na detailní úrovni kódu EAN. Scanner data slouží výhradně pro statistické účely v oblasti cenové statistiky, statistiky obchodu či národního účetnictví.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Dále čtěte: Česká ekonomika zpomaluje. Růst HDP se ve 2. čtvrtletí snížil na 2,4 procenta

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Echo dárek
Vy dáte dárek, my dáme dárek, spokojeni budou tři.

1 999 Kč

Hledáte originální dárek nejen pro náročné? Potěšte své blízké ročním předplatným a získáte i něco navíc.

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.