1 komentář

Demokraté vyhrají Trumpovi volby

komentář

Témata: , , , ,

Američtí demokraté pilně pracují na tom, aby prezidentské volby v roce 2020 znovu vyhrál Donald Trump. Jakmile se objeví kandidát, který má teoreticky šanci dosavadního prezidenta porazit, nastoupí levicové křídlo strany, které prozkoumá jeho ideologickou čistotu. Zatím téměř nikdo neuspěl. Naposledy to potkalo bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Papírově je Biden nejsilnější Trumpův soupeř. Zkušený politik a Obamova dvojka, takže by se měl líbit demokratickému establishmentu. Původem z dělnické Pensylvánie, takže by mohl nalákat zpět voliče, kteří zběhli k Trumpovi. V diskusích je neúprosný, takže se předpokládá, že je jeden z mála, který dokáže ustát neobvyklý debatní styl současného prezidenta. Přestože ještě oficiálně neohlásil kandidaturu, průběžně vede u demokratů v průzkumech obliby. Jenže Bidenovo očerňování již začalo.

V minulém týdnu ho dvě ženy obvinily ze „sexuálního obtěžování“. Dnes je za obtěžování považováno kdeco, ale i tak je Bidenovo nařčení dost slabé. Zastupitelka ve státě Nevada Lucy Floresová popsala, jak bývalý viceprezident čichal k jejím vlasům. Amy Lapposová z Connecticutu popsala, jak si třel svůj nos o její. Je to nepochybně zvláštní chování, ale zdaleka nedosahuje obvinění vznesených například proti Harveymu Weinsteinovi.

Bidenovo chování se dá vysvětlit dvěma způsoby. Svou politickou kariéru zahajoval v sedmdesátých letech, kdy fyzický kontakt byl považován za znak toho, že politik se nebojí obyčejných voličů. Poplácávání po zádech, hlazení a letmé polibky patřily do výbavy každého úspěšného politika. Biden se tohoto zvyku nikdy nezbavil, jak dosvědčuje nespočet filmových záznamů z Obamova období. Druhé vysvětlení je, že šestasedmdesátiletý Biden je přece jenom starší člověk, který už ztrácí zábrany, nic zlého tím ale nemyslí.

Tato nařčení nejspíše přicházejí od Bidenových konkurentů. Ukázalo se totiž, že Floresová je fanynka Bernieho Sanderse, který se na Bidena v průzkumech dotahuje. Sám Sanders však čelí obvinění, že jeho kampaň nebrala vážně stížnosti na sexuální obtěžování ze strany jeho pobočníků. Navíc skalní fanoušci Sanderse si získali pověst sexistů, kteří nesnáší ženy.

S problémy ohledně reputace se potýkají i další kandidáti na prezidenta. Beto O’Rourke z Texasu v jednom svém videu děkoval své ženě, že se starala o jejich děti. Musel se za to omluvit, neboť tím naznačoval, že ženy patří do domácnosti.

Prvním překvapením kampaně se stal starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg. Ten by teoreticky měl u progresivních demokratů bodovat, neboť je homosexuál. Svou orientaci však nijak nedává na odiv. Web Slate tak na Buttigiega zaútočil, že není homosexuální dostatečně. Navíc Biden, Sanders, O’Rourke a Buttigieg mají ten problém, že jsou bílí muži. Demokratická strana však žádá kandidáta, který bude z menšiny či žena.

Avšak kandidátky také nevyhovují. Kamala Harrisová, senátorka z Kalifornie, která je indicko-jamajského původu, má „škraloup“, že před vstupem do politiky byla prokurátorkou. Americká progresivní levice dnes považuje justiční systém za represivní orgán téměř fašistického státu. Senátorka Elizabeth Warrenová zase o sobě prohlašovala, že má v sobě indiánskou krev, což se ukázalo jako nepravda. Nevadí, že lhala, ale že se dopustila „kulturní apropriace“ čili přivlastnění cizí kultury, což je dnes na americké levici vnímáno velmi problematicky.

Vše směřuje k tomu, že se demokratičtí kandidáti zničí navzájem v primárkách. K tomu je potřeba připočíst, že volební program mají velmi podobný, v podstatě u všech obsahuje plány zavádět nové daně a státní zásahy do ekonomiky. Americké hospodářství pod Trumpem spokojeně roste. Je otázka, jakou na tom má zásluhu, ale je nepochybné, že je s tímto růstem v myslích Američanů spojen. Pokud ekonomika do voleb vydrží, voliči zřejmě nebudou chtít pokoušet osud zaváděním socialistických experimentů. Demokratický kandidát tak bude oslaben z vnitrostranických bojů a bude stát proti prezidentovi se silnou ekonomikou za zády. Trumpovo vítězství v takových podmínkách si není těžké představit.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.