4 KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Protiizraelské propagandě je nutné se rázně postavit!

Považuji za správné, aby se v rámci zásady, ať je slyšena druhá strana, vyvážila často jednostranná protizraelská propaganda, která se bohužel často děje v různých nejen evropských institucích. Ne jinak tomu mělo být koncem února v Evropském parlamentu, kdy byla plánovaná jen další z řady přednášek skupiny „Breaking the silence“ (Prolomit mlčení), která by jen bez kontextu popisovala násilí a brutalitu izraelské okupační armády, jejímž jediným cílem je prý zničit mírumilovné a asertivně jednající Palestince. 

S tímto jednostranným pohledem ale zásadně nesouhlasím. V Izraeli jsem mnohokrát osobně byl, i přímo v pásmu Gazy, a vím proto, že situace je mnohem komplexnější a hlavně komplikovanější, kdy ničemu nepomůže, když budeme dělat, že mezi Palestinci nejsou žádní teroristé nebo ještě jejich činy i jen nepřímo podporovat z peněz EU, což se bohužel několikrát stalo a jakékoliv mé interpelace Komise pomohly jen u konkrétních pochybení, nikoliv systémově.

Do Evropského parlamentu jsem proto pozval izraelské záložáky ze skupiny Reservists on Duty vedenými Amitem Derim, kteří přinesli svá svědectví o tom, jaké mají zkušenosti a s jakými výzvami se potýkají. Bylo to hodně emotivní, protože Izraelci představili iniciativu Let kids be kids (Nechme děti dětmi) a vyprávěli o tom, jak musí čelit útokům už od malých dětí Palestinců, kteří na ně hází kameny a provokují je tak k protiakci. Konkrétně pak zazněl třeba i příběh vojáka, který musel zatknout 15letého palestinského teroristu, který ubodal k smrti zdravotní sestru a matku čtyř dětí Daphne Meirovou. Celou dobu prý jen myslel na to, jak se mohlo stát, že ten chlapec dokázal spáchat tak brutální čin? Nebo pak vyprávěl ještě o 14letém chlapci, kterého vybaveného noži vyslal za izraelskými vojáky Hamas. Když ho chytili, třásl se strachy, pokud by prý ale zabil nějakého vojáka, dostalo by se mu doživotní slávy…

Na celé akci bylo ale nejemotivnější pozorovat tyto vojáky, jak reagují na Izraelce, kteří se propůjčili k propalestinské propagandě a dle jejich slov říkali lži. Pocity asi podobné, jak když vás v období normalizace zatknul soused, komunista, a Vy jste šli sedět kvůli údajnému zločinu proti režimu. Tyto věci se prostě dějí a jsem rád, že jsem mohl aspoň trochu přispět k vyvážení diskuze v EP.

Tomáš Zdechovský
europoslanec za KDU-ČSL, člen ELS 

 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.