Odpůrci německé velké koalice pokračují v protestech

jednání o německé vládě

Odpůrci německé velké koalice pokračují v protestechNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Vznik německé vládní koalice, na které se dohodla konzervativní CDU/CSU a sociální demokracie se potýká s dalšími protesty. Nejhlasitějšími odpůrci velké koalice jsou Mladí sociální demokraté, kteří pokračují ve své protestní kampani zahájené minulý týden. Hlavním cílem kampaně je odmítnutí koalice ve vnistrostranickém referendu. Zatím není vyloučeno, že své spolustraníky přesvědčí. Jasno bude 4. března.

Protesty části členů SPD začaly již v první polovině ledna, kdy strany úspěšně zakončily tzv. sondovací rozhovory a přiblížily se tak dohodě na finální podobě koalice. Ačkoliv sjezd sociálních demokratů konaný 21. ledna v Bonnu koalici posvětil, její nejhlasitější oponent, mládežnická organizace Jusos, v protestech pokračuje.

Podle organizace by vznik koalice ohrozil samotnou existenci SPD. Usiluje tedy o to, aby do strany vstoupilo co nejvíce nových členů, kteří by pak ve vnitrostranickém referendu po konci koaličních jednání vstup SPD do vlády odmítli. Již minulý týden proto spustila akci „Tritt ein, sag‘ Nein“ (Vstup, řekni Ne). Řada místních organizací skutečně zaznamenala zvýšený zájem o členství, podle DPA se během prvního dne přihlásilo 1700, k dnešnímu dni počet členů narostl o několik tisíc. Vedení SPD na tuto aktivitu reagovalo omezením hlasovacího práva pro nové členy.

Čtěte také: Německá SPD nakročila k velké koalici. Odhlasovala si vyjednávání s CDU

Už tento týden chce šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert, který si na kampani proti velké koalici udělal v Německu jméno, začít objíždět zemi a přesvědčovat spolustraníky o svém pohledu na věc. „Máme jen omezený časový prostor, a ten chceme využít,“ nechal se slyšet.

Výsledek je zatím nejistý

Odborníci zatím počítají spíše s variantou, že více než 440.000 členů SPD dá velké koalici zelenou. Při vnitrostranickém referendu v roce 2013 se jich pro velkou koalici vyslovilo téměř 76 procent, což bylo výrazně více, než se předtím čekalo. Řada sociálních demokratů si je navíc vědoma hrozby předčasných voleb, kde by SPD mohla znovu oslabit. Vnímají rostoucí nespokojenost Němců s tím, že ani téměř čtyři a půl měsíce po volbách spolková republika stále nemá vládu.

Ani Kühnertova iniciativa ale není zcela bez šance. Mladý politik se může spolehnout na nemalou část SPD, která sdílí jeho obavy související s možným oslabením strany. Zatímco v roce 2005 šla sociální demokracie do vlády s Merkelovou volebním ziskem více než 34 procent hlasů, v loňských parlamentních volbách už jich obdržela jen 20,5 procenta hlasů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Německá SPD odvrátila vládní krizi, píše německý tisk

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články