Hrozí nám blackout
Evropa je ve vážném energetickém ohrožení. Pokud rychle nezmění svou politiku, hrozí jí kolaps sítí a ztráta kontroly nad svou energetickou bezpečností. S tímto varováním nepřichází žádná skupina paranoiků, vyžívajících se v černých scénářích, ale Mezinárodní energetická agentura. „Evropě čelí vážnému riziku, že jednoho dne světla zhasnou. To není žert,“ říká hlavní ekonom Fatih Birol.
Kritický moment přijde už v příštím desetiletí, kdy musí země Evropské unie odstavit čtvrtinu svých současných elektráren. Vlastní vinou jsme se ale dostaly do pasti, kdy je velmi obtížné je nahradit. Ceny elektřiny na trhu jsou dnes tak nízko, že se nevyplatí stavět žádný nový zdroj. Mezinárodní energetická agentura upozorňuje, že tržní cena elektřiny je o 20 procent nižší než náklady na její výrobu. Přesně proto vláda zastavila výstavbu dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín. Energetiku tvrdě pokřivily investice do obnovitelných zdrojů a trh s emisními povolenkami, který fakticky zkolaboval.
Evropa je v energetické pasti, z níž není vidět cesta ven. Na jedné straně je velmi nízká cena, za níž se elektřina obchoduje na trhu, což brání stavět nové zdroje. Na druhé straně ale rodiny i firmy vydávají velmi vysoké sumy, protože musí v účtu zaplatit i povinnou dotaci na obnovitelné zdroje od solárů po větrníky. Elektřina z těchto zdrojů má navíc v síti přednost, čímž sráží ceny z ostatních zdrojů.
Účty pro průmyslníky jsou od 40 procent vyšší než ve Spojených státech, kde je sráží revoluce břidlicových plynů. Takže zatímco Amerika i se svou velmi vysokou cenou práce zažívá novou vlnu industrializace, Evropě kromě blackoutů hrozí i ústup průmyslu. „Pokud se nám nepodaří ceny srazit, přijdeme o většinu ocelářského a chemického průmyslu,“ říká evropský komisař pro energetiku Němec Günter Oettinger. Právě z jeho země se přitom energetické nápady, které rozložily evropský trh, rozšířily.
Ty dosluhující elektrárny jsou především uhelné. V tažení proti emisím CO2 a za obnovitelné zdroje už nikdo nečekal, že by se ještě nějaké vyplatilo stavět. Mezitím ale americká vlna břidlicových plynů srazila ceny uhlí na úroveň, kdy by byly s padlými povolenkami skoro nejvýhodnějším zdrojem.
Ve světě se za poslední desetiletí odehrály dvě revoluce. Americká břidlicová srazila ceny a podstatně snížila emise. Evropská alternativa v obnovitelných zdrojích zvedla ceny a rozložila energetickou bezpečnost.
Cestu z pasti zatím nikdo nepředstavil. Naopak se na podzim chystá další pokus o klimatický balíček s ambicí dál zvýšit podíl obnovitelných zdrojů a snížit emise. K ohrožení energetické bezpečnosti zjevně nepotřebujeme žádného vnitřního nepřítele, ničíme se sami. Nám osobně už naštěstí obrovská cena za solár pomohla k prozření. Premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že pro zvýšení podílu obnovitelných zdrojů ruku rozhodně nezvedne.