Rodiče zavražděného chlapce neuspěli se stížností
Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ) zamítli stížnost proti zastavení trestního stíhání ženy, která ubodala šestnáctiletého chlapce ve škole ve Žďáru nad Sázavou. ČTK to dnes řekl otec studenta Kamil Vejvoda, rozhodnutí se mu nelíbí. Útok byl podle něj naplánovaný a promyšlený. Žena, která chlapce ve škole zabila, byla podle posudků v době činu nepříčetná, což byl i důvod zastavení stíhání. Žalobci zatím nechtějí své rozhodnutí komentovat.
„Když už to takhle dopadlo, doufám, že paní Orlová alespoň dostane doživotní detenci. Není přece možné, aby se takový člověk vrátil do společnosti,“ řekl dnes Vejvoda. Podle státního zástupce Pavla Komára z VSZ oznámí žalobci své rozhodnutí až poté, co budou mít ověřeno doručení. „V okamžiku, kdy budeme mít potvrzeno doručení usnesení, zveřejníme tiskovou zprávu,“ řekl. Doplnil však, že podrobné důvody rozhodnutí VSZ zveřejňovat nebude.
Podle žalobce Komára v případě, kdy je stížnost do usnesení zamítnuta, nabývá původní usnesení právní moci. Také podle otce zavražděného chlapce není proti usnesení vrchního státního zastupitelství stížnost přípustná, nicméně rodina se prý poradí s právníky o dalším možném postupu.
Čtěte také: Žena, jež ubodala žďárského studenta byla nepříčetná, stíhání je zastaveno
Tragédie se stala ve žďárské střední škole loni 14. října. Šestadvacetiletá Barbora Orlová z Ostravska tam pobodala několik studentů. Šestnáctiletý Petr zemřel, když bránil spolužačku. Dvě studentky byly zraněny, další utrpěla šok, pobodaný byl i zasahující policista. Útočnici policisté zneškodnili elektrickým paralyzérem. Žena byla loni v únoru propuštěna z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože již v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově. V případě soudního projednávání by jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.
Státní zástupce Jiří Morava na začátku dubna oznámil, že zastavil její trestní stíhání. Podle posudků byla v době spáchání činu nepříčetná, kvůli duševní nemoci se už dříve léčila. Žalobce zároveň podal k brněnskému krajskému soudu návrh na uložení ochranné zabezpečovací detence.