2 Ropovod Dakota Access

Indiáni proti Trumpovi. Siouxové blokují výstavbu ropovodu

, NOVÉ

Témata: , ,

Indiánský kmen Siouxů v americkém státě Severní Dakota se opět snaží právní cestou zablokovat výstavbu ropovodu Dakota Access. Stavbu zakázala bývalá vláda Baracka Obamy, která se obávala dopadů na životního prostředí. Nový americký prezident Donald Trump ale minulý měsíc zákaz zrušil.

„Trumpova administrativa dala najevo naprostou lhostejnost nejen k naší smlouvě a právům na vodu, ale i k celému životnímu prostředí,“ uvedl ve svém prohlášení kmen, který dnes požádal federální soud o zastavení prací na výstavbě.

Developer projektu potvrdil, že práce na dokončení ropovodu už byly obnoveny. Dodal, že ropovod by měl být provozuschopný během tří měsíců.

Ropovod Dakota Access za 3,8 miliardy dolarů (96 miliard korun) má spojit ropná pole Severní Dakoty s rafineriemi ve státě Illinois.

Téměř 1900 kilometrů dlouhý projekt, vedoucí přes čtyři americké státy, je téměř dokončen, zbývá jen úsek, který křižuje zdroje pitné vody zásobující siouxskou rezervaci Standing Rock. Podle Siouxů by ropovod narušil posvátná území, kde jsou pohřbeni jejich předci, a ohrozil by zdroje pitné vody.

Čtěte také: Obama zařízl projekt ropovodu Keystone z Kanady do USA

Siouxové slaví. Bílé tváře zastavily stavbu ropovodu přes posvátné území

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.