Víkend na východě: Babiš jezdil po hospodách, tancoval a rozdával peníze

Víkend na východě: Babiš jezdil po hospodách, tancoval a rozdával penízeNOVÉ
Ilustrační foto Andreje Babiše Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

Zápisky z Průhonic

bp Echo24

Byla to jízda. Zatímco většina politiků trávila zimní víkend doma nebo na horách, ministr financí Andrej Babiš (ANO) nelenil, nedbal sněhu ani mrazu a v sobotu zase vyrazil do hospod, tancoval a rozdával peníze. Pochvaloval si, že jejich majitele prý neobtěžuje elektronická evidence tržeb, ale spíš kontroly dalších úřadů, které jen tak mimochodem pod jeho rezort nespadají. Babiš se o tom pochlubil svým fanouškům v neděli na Facebooku, v teple své vily v Průhonicích.

„Chodil jsem po hospodách a povídal si s hostinskými a starosty v Královéhradeckém kraji. Nakonec jsem skončil na plese v Nemojově, který pořádali v nově otevřené hospodě. Starý majitel to zapíchl prý kvůli EET. Starosta mi řekl, že stejně jako hostinský nestál za moc a tak zařídil nový provoz,“ popsal své poznatky z českého venkova Babiš na svém Facebooku. A tak si tam i zatancoval.

A „byla to jízda“, jak píše dál šéf hnutí ANO, „protože předtím v Hospodě Dubina v Bílé Třemešné už měli někteří štamgasti docela náladičku, nejdřív platili oni mě pak zas já jim. Povídali jsme si o fotbale, protože tam mají velký a nadějný klub mládežníků, tak jsem jim slíbil poslat padesát tisíc jako podporu," dodává šéf státní kasy, která skončila loni nečekaným obřím přebytkem.

Ministr financí si také pochvaloval, že hospodští si prý na elektronickou evidenci tržeb nestěžují. „Jo a zjistil jsem, že spoustu hostinských neotravuje ani tak EET jako neustálé kontroly různých úředníků. Třeba v restauraci U Pastvů mi majitel líčil, jak si tam podávají dveře kontroloři kvůli plynu, elektřině, hygieně, komínu…,“ uvedl na Facebooku Babiš. Právě tyto kontroly, které označil za skutečný problém, spadají do gesce jiných rezortů.

Babiš odmítá připustit, že EET přinesla podnikatelům problémy. Přitom se mnozí kvůli tomu záští vůči elektronické evidenci tržeb netají. Například přerovský Pivovar Zubr zveřejnil v neděli pro ČTK statistiku, podle které přišel o 25 provozoven právě kvůli zavedení EET. Dalšího poklesu odběratelů se obává na konci zimního období.

Čtěte také: Pivovar Zubr po zavedení EET přišel o dvě desítky restaurací

Udavačský web zafungoval. Kontroly EET začaly

Související články